König Bank néven április végén új társaságot hozott létre egy szigetbecsei magánszemély, Benke Jánosné. A mindössze ötmillió forintos jegyzett tőkéjű bankot a cégbíróság május 4-én már be is jegyezte, mivel tevékenységi köre alapján úgy ítélte meg, elnevezése ellenére a vállalkozásnak nem kell működési engedélyt kérnie a Magyar Nemzeti Banktól (MNB) – állította a Világgazdaságnak Berek Lada, a König Bank cégvezetője.
Ezzel szemben a jegybank lapunkkal azt közölte, törvényességi felügyeleti eljárást indít, mert a König Bank cégbírósági bejegyzése megtörtént, noha annak alapítását az MNB előzetesen nem engedélyezte. A jegybank jogértelmezése szerint ugyanis egy kérelmezőnek először a bank alapítási engedélyét kell megkapnia az MNB-től, csak azt követően kerülhet sor a cégbírósági eljárásra, s a cégbejegyzést követően indulhat a tevékenységi engedélyezés iránti eljárás az MNB-nél. Utóbbi szerint ráadásul a cégnév nem kelthet olyan látszatot, ami – különösen a cég tevékenységi körét és a választott cégformát illetően – megtévesztő.
Berek arra hivatkozik, a König Bank által felvett négy tevékenység egyike sem engedélyköteles, mivel nem gyűjt betétet, és nem olyan típusú hiteleket nyújt, amelyekhez a hitelintézeti törvény előírása szerint az MNB jóváhagyása szükséges. Tevékenységei közül különösen az egyéb hitelnyújtás ébreszthet gyanút, ám az a hitelintézeti törvény értelmében az úgynevezett nem monetáris intézmények (vagyis amelyek az MNB engedélye nélkül működhetnek) hitelnyújtással összefüggő közvetítését takarja. Ilyen vállalkozás például a kockázatitőke-befektető cég, az „ágazatspecifikus” bank vagy a befektetőklub. E tevékenység felöleli a fogyasztói kölcsön nyújtását, a nemzetközi kereskedelem finanszírozását, a hosszú távú ágazati finanszírozást, a bankrendszeren kívüli pénzkölcsönzést, a lakásvásárlási hitel nyújtására szakosodott, nem betétgyűjtő intézmények hitelnyújtását, valamint a zálogházi és záloghitel-közvetítői tevékenységet.
Kifőzdétől a zálogházig
A König Bankot alapító Benke Jánosné első vállalkozása egy kifőzde volt, amelyet másodmagával nyitott 2007-ben Szigetbecsén, majd ugyanott egy számítógép-üzemeltető céget is gründoltak. Ma már egyik sem működik, mindkettőt végelszámolták. Él és virul azonban a 2014 októberében Tóth Zoltánnal közösen, 30 millió forintos alaptőkével elindított cukor- és édesség-nagykereskedő, szentendrei székhelyű Központi Cukor Nonprofit Kft. Valamint a Király Arany és Gyémánt Zálogház Kft., amit Benke Jánosné a győri Horváth Imrénével tavaly szeptemberben hozott létre, 320 millió forintos jegyzett tőkével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.