A Magyar Nemzeti Bank ma közzétette kamatdöntésének eredményét, amelyben közölte: továbbra is 5,25 százalékos marad a ráta - ezt jelezték előre , és a Bloomberg által megkérdezett elemzők is. "A forint számára a külpiaci környezet barátságosabbá vált az utóbbi időben, de a deviza továbbra is sérülékeny" – idézi a Bloomberg a Monetáris Tanács ülése kapcsán Barta Györgyöt, az Intesa Sanpaolo elemzőjét.
A szakértő szerint a devizapiac kivárásra játszik az október 3-án tartandó önkormányzati választások előtt. Az árfolyamokat elsősorban az EU-nak és az IMF-nek a 2011-es költségvetéssel kapcsolatos véleménye, valamint ehhez kapcsolódóan a hitelminősítők lépései befolyásolják majd.
A forint július 17-én zuhant egy éves mélypontra az euróval szemben az IMF-tárgyalások megszakadását követően. Azóta ugyan több mint 4 százalékot erősített a hazai deviza, de az augusztus 19-i kereskedésben elért 278,28 forintos euróárfolyam után ma ismét gyengült és egy hetes mélypontot ért el a hazai deviza. Késő délelőtt egy euró 281,02 forintot ért.
A jegybank mai döntése teljes mértékben megfelelt az Equilor várakozásainak – olvasható a cég kommentárjában. Az elmúlt időszakban látott befektetői hangulatjavulás jelentkezett Magyarország kockázati megítélésében és az euró-forint árfolyamban is, ami minden bizonnyal legalább egy "galamb" monetáris tanácstagot arra ösztönzött, hogy az irányadó ráta csökkentése mellett voksoljon, azonban a végleges, tartásról szóló döntés feltehetően meggyőző többséggel született.
Hiába tehát a kézzelfogható javulás a magyar országkockázati megítélésben, továbbra sem számítunk arra, hogy az év vége előtt újabb kamatcsökkentés következne. Az IMF és a magyar kormány közötti tárgyalások megszakadása és ezzel együtt a magyar államadósság jövőbeli refinanszírozása körüli bizonytalanságok még több hónapon át óvatosságra inthetik a befektetőket és a monetáris tanács tagjait is.
Az Equilor szerint, ha tartósan romlik a piaci hangulat, a magyar eszközök a hazánkat övező kockázatok (továbbra is magas a devizában eladósodottak aránya, a gazdasági pálya törékeny, nem látszik biztosítottnak a jövő évi hiánycél) miatt újból nyomás alá kerülhetnek, ami fölfelé tolhatja az államkötvények hozamát az eladói nyomás miatt. Egy ilyen szcenárióban jelentősen megdrágulhat a magyar adósság refinanszírozása, hiszen a befektetők megint azt kezdenék el árazni, hogy Magyarország, ha nem is idén, de 2011-2012 környékén finanszírozási problémákkal szembesülhet.
Az IMF hitel megújítására tehát nem is azért van szükség, mert csak abból tudnánk kifizetni a külföldi hitelezőinket, hanem sokkal inkább annak ”bizalomnövelő-védőháló” szerepe miatt lenne szükség rá. Bármilyen megállapodás az IMF-fel ugyanakkor csak az október 3-i önkormányzati választások után képzelhető el, amikor a Valutaalap szakértőinek ajánlására a kormány esetlegesen újabb, egyenlegjavító intézkedéseket, szerkezeti átalakításokat jelenthet be annak érdekében, hogy jövőre is csökkenjen az államháztartás hiánya, ha nem is éppen a 3 százalékos eurózóna küszöb alá.
Ezt várták
A piaci várakozásnak megfelelően 5.25%-on, változatlanul hagyta az alapkamatot az MNB - mondta Bebesy Dániel portfoliómenedzser (Budapest Alapkezelő).
A döntés nem okozott meglepetést, hisz úgy gondoljuk, hogy annak ellenére, hogy az IMF-tárgyalások félbeszakadása nem okozott tartós pánikot a piacon, maradtak azért jelentős bizonytalansági tényezők - amit jól mutat, hogy az ország kockázatosságát tükröző különböző felárak továbbra sem tudtak visszarendeződni a májusi szintekre.
A befektetők közül sokan kivárnak az önkormányzati választásokig abban a reményben, hogy utána a kormány már hajlandóbb lesz a népszerűtlenebb intézkedések meghozatalára, melyekre azért lenne szükség, hogy a jelenleg 83%-os államadósság/GDP értéket tartósan csökkenő pályára lehessen állítani. A tartósabb gyengülést egyelőre az is meggátolta, hogy jelenleg nagyon népszerűek a fejlett országokhoz képest jelentős hozamtöbbletet biztosító fejlődő országok adósságpapírjai, különösen úgy, hogy ezen országok esetében a korábban várt jelentősebb kamatemelések elmaradnak vagy kitolódnak.
Várakozásunk szerint a legfrissebb Inflációs Jelentésben a gyengébb forint és az emelkedő élelmiszerárak miatt ismét felfelé módosította a várt inflációs pályát a jegybank. A cél feletti inflációs érték, véleményünk szerint egyelőre nem kell, hogy monetáris szigorítást eredményezzen, hisz a belső fogyasztás továbbra is rendkívül nyomott, a bérnövekedési ütem csökken, a maginfláció alacsony szinten van.
Ilyen előrejelzés mellett azonban egy esetleges kamatcsökkentés esélye a közeljövőben is minimális, különösen úgy, hogy az ország sérülékenysége szempontjából kritikus CHF/HUF árfolyam gyenge szinten van, annak ellenére, hogy a globális hangulat inkább kockázatkedvelő. Az általános hangulat azonban gyorsan változhat, érdemes figyelni a görög állampapír felárak folyamatos tágulását, az Eurózóna hosszú távú fenntarthatóságával kapcsolatos problémák ismét reflektorfénybe kerülhetnek.
A Monetáris Tanács indoklása:
"A Monetáris Tanács megtárgyalta az MNB augusztusi „Jelentés az infláció alakulásáról” című kiadványát.
A Monetáris Tanács értékelése szerint 2010-ben megkezdődhet a magyar gazdaság recesszióból való kilábalása, de az előrejelzési horizonton a kibocsátás mindvégig elmarad potenciális szintjétől, és a munkanélküliségi ráta is magas marad. A Monetáris Tanács megítélése szerint – némileg eltérően az inflációs jelentésben foglaltaktól – a gazdaságot érő költségsokkok ellenére az infláció a tartósan gyenge belső kereslet miatt megközelítheti a 3 százalékos inflációs célt. Az elmúlt hónapokban az ország kockázati megítélése nem követte le a régióban végbement javulást.
A magyar növekedési kilátásokat rövidtávon továbbra is a kedvező nemzetközi konjunktúra és a gyenge belső kereslet kettőssége határozza meg. A növekedés elsődleges forrása a korábban vártnál is élénkebb külső kereslet. A fogyasztás idén még kedvezőtlenül alakul, ami a gyengébb árfolyam miatti magas devizahitel törlesztő-részletekkel és a tartósan magas munkanélküliséggel függ össze. 2011-től már a belső kereslet is hozzájárulhat a növekedéshez, amelyre vonatkozóan azonban a Monetáris Tanács lefelé irányuló kockázatokat lát.
A gyenge belső kereslet árleszorító hatása ellenére megnőtt a kockázata, hogy nem sikerül elérni az inflációs célt. Az elmúlt időszak gyengébb árfolyama, valamint a nyersanyag- és élelmiszerárak emelkedése kezdetben elsősorban a maginfláción kívüli tételek áremelkedésében jelentkezhet. Középtávon az élénkülő kereslet mellett a felhalmozódott költségnyomás már a maginflációt is emelheti. A cél teljesülése szempontjából további kockázatot jelent, ha a tartósan cél feletti infláció miatt nem horgonyzottak a várakozások.
Az elmúlt hónapokban a globális kockázatvállalási hajlandóság összességében erősödött, ami a régió többi országának kockázati megítélését is javította. Magyarország kockázati felára azonban nem csökkent érdemben. A befektetői bizalom megőrzése szempontjából kulcsfontosságú a Kormány kötelezettségvállalása egy fenntartható költségvetési pálya mellett.
Tekintettel az inflációs folyamatokra és a potenciális szintjétől tartósan elmaradó kibocsátásra a Monetáris Tanács az alapkamat szinten tartása mellett döntött. Az inflációs folyamatok megítélésében bizonytalanságot jelent, hogy a tartósan alacsony kereslet milyen mértékben fékezi a költségsokkok begyűrűződését. Amennyiben az inflációs kockázatok fennmaradnak, vagy tartósan romlik az ország kockázati megítélése, szükségessé válhat az alapkamat emelése."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.