BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordot döntött a visszatérítés

Csaknem 44 százalékkal több adót igényelt vissza a lakosság a nyugdíjcélra félretett megtakarításai után, mint tavaly. A kasszák egyéni befizetései is nőnek.

Rekordot döntöttek az idén a nyugdíjcélú megtakarítások után igénybe vett adókedvezmények: ilyen címen 410 ezren kérték vissza a tavaly befizetett adójuk egy részét 11,154 milliárd forint értékben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatása szerint. A 2013-as adóév után 7,752 milliárd forintnyi visszatérítés került a nyugdíjcélú megtakarításokba.

A csaknem 44 százalékos növekedés egyik oka az adószabályok változása volt, bekerültek a képbe a nyugdíjbiztosítások. Az ügyfelek a befizetett díjak után 20 százalékos, évente maximum 130 ezer forintos szja-kedvezményt vehetnek igénybe. Nem mindenki élt azonban ezzel a lehetőséggel. Tavaly a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint csaknem 68 ezren kötöttek adókedvezményre jogosító nyugdíjbiztosítást, de csak 42,4 ezren igényeltek vissza, 1,629 milliárd forint értékben.

A növekedés másik oka, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári tagok is sokkal jobban kihasználták az adókedvezményt. A mintegy 1,1 millió tag közül csaknem 340 ezren éltek a lehetőséggel, ők nem egészen 7,2 milliárd forintot kaptak vissza a 2014-es befizetéseik után, ez harmadával több az egy évvel korábbinál. A visszatérítések volumenének megugrása nem meglepő, hiszen a jegybank adatai szerint a tagok által befizetett tagdíj is 26 százalékkal emelkedett tavaly, 62,3 milliárd forintra.

Az pedig, hogy a tagságnak mindössze harmada igényel vissza adót, azzal magyarázható, hogy némelyeknek csak a munkáltató fizeti a díjait, és szép számmal vannak, akik egyáltalán nem fizetnek (a jegybank korábbi nyilatkozata szerint minden második pénztártag ilyen).

A kedvezményszabályok is változtak: a korábbi, 100 ezer – a 2020 előtt nyugdíjba vonulóknál 130 ezer – forintos limitet 150 ezer forintra emelték, azzal a kikötéssel, hogy ha valaki többféle nyugdíjcélú, illetve pénztári megtakarítás után vesz igénybe adó-visszatérítést, ezeknek az összege legfeljebb évi 280 ezer forint lehet.

A nyugdíj-előtakarékossági szám­lánál (nyesz) nem változtak a szabályok, továbbra is évente 20 százalék, maximum 100 ezer, illetve 130 ezer forint igényelhető vissza. A jegybank adatai szerint 141 ezer ügyfélnek van nyesze valamelyik pénzügyi szolgáltatónál, közülük nem egészen 29 ezren kértek tavaly adó-visszatérítést. Az egyik magyarázat az lehet, hogy a számlát vezetők egy része már nyugdíjas, és nem tudja igénybe venni a kedvezményt, vagy nem fizetett a számlájára friss pénzt, esetleg máshol használta ki az adókedvezményt. A nyeszre visszaigényelt adó összege évről évre csökken, a 2014-es adóév után 2,358 milliárd forintot fizetett vissza az állam, holott 2010-ben ez meghaladta a 3 milliárd forintot is.

Az egészségpénztárak után is fizetni kellett

Csaknem 175 ezer egészségpénztári tag is kérte, hogy az állam utaljon adó-visszatérítést a pénztári számlájára. Az így visszaigényelt összeg megközelítette a 3,2 milliárd forintot, ez csaknem 22 százalékkal több a tavalyinál. Ennél több adót utoljára 2010-ben írtak jóvá az egészségpénztári számlákon, akkor azonban még a tagi befizetéseknek nem 20, hanem 30 százalékát lehetett visszakérni. Az egészségpénztáraknál is azért növekszik a visszaigényelt adó összege, mert a pénztártagok saját befizetései folyamatosan emelkednek. Tavaly 13,2 milliárd forintot fizettek a kasszákba az adózott jövedelmükből a tagok, 26 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.