Alapvetően két oka van annak, hogy a BP-ben felvett long pozíció mellett érvel a Saxo:
1) A BP nem ment csődbe. A világ 4. legnyereségesebb vállalata, tehát minden valószínűség szerint képes lesz az ártalmatlanítás valamint a kártérítés/bírság/perek költségeit fedezni, különösen mivel ezek a költségek több év között oszlanak majd meg.
2) A részvény rendkívül olcsó, jelenlegi piaci árfolyama a folyó évre becsült nyereség 5,1-szerese, ráadásul a tegnapi 334p záró árfolyam mellett az osztalékfizetés felfüggesztésének ellenére 7,55% hozamot ígér.
És pár kérdés a kockázatokról: Romolhat-e a helyzet? Mekkora lehet az ártalmatlanítás költsége, és milyen jogi felelősség keletkezhet?
A kormány legutóbbi bejelentése szerint a kútból naponta 35-60 ezer hordó közötti mennyiségű olaj távozik. Az egy hordónyi szennyezésre kivethető minimális bírság 1 000 dollár. Ha viszont megáll a gondatlanság vádja, akkor a hordónkénti bírság akár 4 300 dollár is lehet.
Ez kizárólag az olajszennyezésre kivetett bírság, sem kártérítést, sem ártalmatlanítást nem tartalmaz, sem az esetleges büntetőjogi felelősséget, és természetesen a polgárjogi felelősséget sem, amelyet a különféle esküdtszékek a különféle perekben megállapíthatnak.
Hordónként 4 300 dollárral számolva a bírság összege napi 150-258 millió dollár, és a kongresszusi meghallgatások után valószínűsíthető, hogy a BP-nek (a legenyhébb esetben) a gondatlanságért is fizetnie kell. A történet már vagy 50 napja kezdődött, cagyis a mai napig 7,5 és 13 milliárd dollár közötti bírság halmozódott fel. Ha, tegyük fel, augusztus közepére sikerül a kutat lezárni, akkor még (durván) ötven napot kell várni, amíg ez megtörténik, tehát a bírság végösszege a 15-30 milliárd dolláros sávba tehető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.