A brókercégek tapasztalatai szerint a magánbefektetői rétegen belül még nagyobb ütemben nőtt azoknak a száma, akik napi rendszereséggel kereskednek a hazai részvénypiacon; erre abból lehet következtetni, hogy a harmadik negyedév végén már csaknem 13 400 kisbefektető volt végfelhasználója a tőzsdei adatoknak. Bár a részvénypiac forgalma tavaly csökkent a kiemelkedő teljesítményt hozó 2007-hez képest, figyelemre méltó, hogy az átlagos havi kötésszám mind tavaly, mind az idén jelentősen emelkedett, és a 2009. január és október közötti időszakban már meghaladta a 300 ezret.
A Magyar Nemzeti Bank öszszesítése szerint 2008 utolsó és 2009 első negyedévében a hazai magánbefektetők nettó vásárlóként, míg 2009 második és harmadik negyedében nettó eladóként jelentek meg a részvénypiacon. A BUX index értéke az első időszakban átlagosan 12 214, a másodikban pedig 16 085 pont volt, ez 31,70 százalékos hozamot jelent. Ennek alapján pedig a magánbefektetők – csak az újonnan szerzett részvényeknek köszönhetően – 42 milliárd forinttal gyarapították a vagyonukat a hazai tőzsdei papírok vásárlásával. Ráadásul ezúttal a hazai kisbefektetők jobban időzítették a be- és kiszállást a külföldiekhez képest, ezzel magyarázható, hogy az idén a második és a harmadik negyedévben jelentősen – 273 milliárd forinttal – csökkentették a kezükön lévő részvények állományát.
A hazai magánbefektetők aktivizálódása miatt – állapítja meg a felmérés – a brókercégek egyre inkább felismerik ennek a befektetői csoportnak a jelentőségét és a benne rejlő potenciált. Ez részben annak is köszönhető, hogy a befektetési szolgáltatók folyamatosan fejlesztik a szolgáltatásaikat, és az újonnan tőzsdére lépő magánbefektetők többsége aktív maradt a nyeresége realizálása után is, keresvén a további kedvező lehetőségeket a piacon. Az internet szerepe – nem meglepő módon – itt is nő: ez év áprilisában minden negyedik részvénypiaci ügyletre e csatornán keresztül adtak megbízást.
Az elmúlt negyedévekben nem is jellemzően a kisbefektetők számának folyamatos emelkedéséről lehetett beszélni, hanem sokkal inkább egy jelentősebb, a tőzsdézők számában bekövetkező szintugrásról, amely már tavasszal érezhető volt a brókercégeknél – mondja Pintér András, a Budapest Alapkezelő részvényelemzője. A szakértő szerint egy tanulási folyamatnak lehetünk tanúi, a hazai kisbefektetők alapvetően jó időzítéssel szálltak be, s értékes tapasztalatokat szerezhettek, anélkül, hogy megégették volna a kezüket. Mindezért nem számít az elemző tömeges kisbefektetői részvényeladásra a közeljövőben, inkább azt valószínűsíti, hogy ezen a magasabb szinten maradhat a háztartások aktivitása. Pintér András szerint fontos, hogy a belépést követően bent is tudjanak maradni ezek a magánbefektetők, és mivel erre jó esély van, a jövőben inkább az a kérdés, menynyire tudnak még aktívabban részt venni a napi szintű kereskedésben. Úgy véli, még egy érezhetőbb negatív korrekció esetén – ez jövőre akár 10-20 százalékos is lehet – sem szállnának ki, akik most beléptek. Viszont egy újabb szintugrás lehetősége sem valószínű a közeljövőben: ehhez valamilyen komolyabb sztorira lenne szükség, amelyhez akár még újabb bevezetések sem szolgáltatnának elég erőt, igaz, némi pluszérdeklődés övezhetné ezeket – véli az elemző. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.