Az elemzőket mindenesetre nem lepi meg az árfolyamcsökkenés, hónapok óta rebesgetik már, hogy érik a korrekció. „Azt azonban nem tudjuk, hogy most valóban egy komolyabb árfolyamcsökkenéssel állunk-e szemben, vagy csak egy kisebb korrekció várható” – mondja Blahó. A szakember szerint számos gazdasági adat megjelenése várható még a héten, emellett még mindig nagyon sok likvid tőke keresi a helyét a piacokon, s ezek a hatások bármikor megfordíthatják a mostani negatív trendet.
Az általános kockázatkerülés a feltörekvő devizáknak, így a forintnak sem kedvez. A hazai fizetőeszköz sokáig a 265-ös szinten cövekelt az euróval szemben, október utolsó hetében azonban gyengülni kezdett, és ez a gyengülés ezen a héten is folytatódott, olyannyira, hogy hétfő este 283 forint fölé szaladt az euró ára, tegnap azonban már ismét 277 forint alá süllyedt. A szakemberek szerint azonban emiatt nem kell még megijedni. „A hirtelen gyengülés az alacsony likviditásnak is betudható” – magyarázza Barta György, a CIB Bank elemzője. Sőt Oszkó Péter pénzügyminiszter sem aggódik a nemzeti fizetőeszköz miatt, tegnap egy gazdasági fórumon úgy fogalmazott: a jelenlegi 280 forint körüli euróárfolyam még egyáltalán nem nevezhető kockázatosnak. Barta szerint a forint korábban fundamentálisan némileg túlértékelt volt, ezért a CIB nem is vár a jelenleginél sokkal erősebb árfolyamot a közeljövőben, az év végére 275 forintos euróra számítanak. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.