BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Év eleji csúcson a Mol

A befektetők kedvencévé vált a Mol, miután tegnap több elemzőház is javított a részvények ajánlásán. Reggel az UBS emelte 21 000 forintra a célárfolyamot, amelyet ráadásul éppen egy hónapja növelt 14 ezer forintról 20 500-ra, míg a Concorde alulsúlyozásról egyenlő súlyozásra javította a besorolást, 19 200 forintos célár mellett. Mint azt Vágó Attila, a brókerház szakembere lapunknak elmondta, az Akri-Bijeel blokkban talált kőolaj és földgáz csak részben indokolta a javítást, sokkal inkább a Mol 2012-es üzleti tervének optimista profitvárakozása volt a döntő, ez jóval a piaci konszenzus feletti, 4,1 milliárd dolláros EBITDA-val számol. Az iraki lelőhely értékét ma még egyébként is nehéz megbecsülni, sok benne a bizonytalansági faktor, például, hogy milyen profit-költség megoszlásról állapodott meg a társaság a kurd regionális kormánnyal. Ha 20 százalékos megtérüléssel számolunk és átlagosan az iraki olajmezőkből (két területen fúr kutat a Mol) várható 590 millió hordó olajegyenérték kitermelésével, akkor 20 milliárd forintos operatív eredményt érhet el évente a társaság, vagyis papíronként 500 és 1800 forintot. A blokkban talált energiahordozó értékéből visszavesz, hogy meglehetősen nehéz olajról van szó, viszont a földgáz jelenléte, amellyel együtt jön fel a nyersanyag, olcsóbbá teszi a kitermelést. Vágó Attila szerint érdemes követni a kitermelés alakulását – most még csak 3000 méteres mélységben jár a fúrás, de a végső cél a 4600 méter –, ugyanis az INA konszolidációja óta egyre nagyobb szerepet kap a Mol profiljában az upstream üzletág, míg a downstream szegmens még évekig gyengélkedni fog.

Spekulációs célú felvásárlásba kezdtek a befektetők tegnap a Mol-papírokból, amit közvetve az iraki lelőhely feltárása indított, de közvetlen kiváltó okként inkább az olajpapír tegnap megemelt célárfolyama tekinthető – mondta Kovács Roland, az Equilor elemzője, aki szerint a piac ilyenkor jellemzően nem áraz olyan kétes tényezőket, mint például a lelőhely bizonytalan geopolitikai fekvése. A szakember szerint a tegnapi menetet mindenképp támogatta, hogy a hírszegény környezetben a piac napok óta nehezen talált irányt, míg a befektetők tegnap végre rálelhettek „valamilyen sztorira”. A Mol így döntő szerepet játszhatott a tegnapi derűs hangulatban, ezt jól mutatta az olajpapír átlagot felülmúló forgalma, ez közel azonos mértéket öltött, mint a legnagyobb blue-chip, az OTP adásvétele. Kovács Roland szerint a piac túlszaladása ellenére is érthető a befektetők lelkesedése a kőolaj- és gázlelőhely feltárása iránt, ugyanis a válság egyik következményeként felértékelődött a kitermelői oldal az olajtársaságok profittermelő képességében, míg a keresleti sokk miatt csökkent a finomítói kapacitások „profit driver” szerepe. Az átalakulás egyébként az egész olajiparágra jellemző trend – véli a szakember. GT

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.