Az Exxon példája nem egyedülálló. A nagy amerikai tőzsdei cégek többségének eredménye – akárcsak a harmadik negyedévben – a negyedik negyedben is meghaladta a prognózisokat. Az egyik legfontosabb New York-i tőzsdeindexben, az S&P 500-ban szereplő cégek közül csaknem 200 publikálta már a számait, ezek összesített nettó eredménye csaknem 73 százalékkal nőtt, és négyből három vállalat esetében a profit felülmúlta az elemzői várakozásokat. Igaz, az árbevétel a cégeknél lényegesen lassabban gyarapodik, az S&P 500 eddig jelentő társaságainál éves összevetésben mindössze 9,8 százalékkal bővült. Az elemzői várakozásokat egyébként a cégek többsége ezen a téren is felülteljesítette, de csak szerény mértékben, a Bloomberg adatai szerint átlagosan mindössze 1,45 százalékkal lett nagyobb a forgalmuk a prognózisnál. Az, hogy a nettó eredmények sokkal nagyobb mértékben bővültek, mint a forgalom, valószínűleg a durva költségcsökkentéseknek köszönhető. „A cégek rendkívüli módon alkalmazkodtak, optimalizálták a folyamatokat, csökkentették a személyi költségeket” – magyarázza Harcsa Norbert, a CIB Bank részvényelemzője.
Ha az egyes ágazatokat veszszük górcső alá, a gyengébben muzsikáló szektorok közé tartozik az olaj- és gázipar, amelynek nettó eredménye a negyedével zsugorodott éves összevetésben, de a távközlési szektor és a feldolgozóipar profitja is csökkent. Ami az értékesítési mutatókat illeti, a feldolgozóipar és a közszolgáltatások szenvedték el a legnagyobb csökkenést, és az utóbbi szektor eredményei okozták a legnagyobb negatív meglepetést is az elemzők körében.
A legnagyobb növekedést a nettó eredmények terén a fogyasztási cikkeket előállító cégek érték el, a szektor nettó profitja több mint a négyszeresére nőtt. A legkellemesebb meglepetést viszont a pénzügyi szféra okozta, amelynek szereplői 41 százalékkal szállítottak jobb eredményeket a prognózisnál. Szintén ez az ágazat volt, amelynél az értékesítési eredmények is a legnagyobb mértékben bővültek, több mint 60 százalékkal. Kiemelkedően jól szerepelt még a technológiai iparág, amelynek adózott profitja a kétharmadával bővült, és 17 százalékkal múlta felül a várakozásokat.
Hiába ért el azonban sok cég stabil eredményt, így is csökkent az árfolyamuk a gyorsjelentés utáni napokban, ez történt a Microsofttal, az Apple-lel és az Amazonnal is. „A negyedik negyedév nyertesei között találhatjuk az Apple vagy az Amazon részvényeit, de a gyorsjelentéseket már egy megváltozott piaci hangulat fogadta, a jó hír már nem volt hír a befektetők számára” – mondja Harcsa. A befektetők mostanában egyébként is meglehetősen hűvösen reagálnak a jó vállalati eredményekre. A Bespoke Investment Group vizsgálata szerint az eredményprognózisokat felülteljesítő vállalatok árfolyama az elmúlt hetekben mindössze 0,8 százalékkal nőtt, miközben a várakozásokat alulmúló cégeké 2,8 százalékot esett. „Míg korábban elegendő volt, ha az eredmény szintjén jól teljesítettek a cégek, most már az árbevétel során is pozitív változást várnak a befektetők, ott viszont még nem olyan jók a mutatók” – magyarázza Pálfi György, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere.
Ami a kilátásokat illeti, a Thomson Reuters elemzői becslése szerint a vállalati profitok tovább bővülhetnek az idén. Az S&P 500 cégeinek eredménye 37 százalékkal lehet magasabb az első negyedévben, mint egy évvel korábban, a második, illetve a harmadik negyedévi nyereség pedig 22 százalékkal múlhatja felül a 12 hónappal korábbit. Hiába derűlátók azonban a szakemberek a céges profitokat illetően, a tőzsdei árfolyamok terén a következő hetekben nem számítanak feltétlenül emelkedésre. „A befektetők az idén már nem várnak a tavalyihoz hasonló árfolyam-emelkedést, ezért inkább profitot realizálnak” – magyarázza Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője. „Túlságosan beárazták már a jó eredményeket” – teszi ehhez hozzá Lőke András, az MKB Bank elemzője, aki szerint a következő időszakban a korábbi csúcshoz képest akár 10–15 százalékos esésre is lehet számítani a tőzsdéken. Ezzel együtt azonban a március óta tartó emelkedő trend még nem törne meg. HB
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.