A két héttel ezelőtti aukción bőven a meghirdetett 10 milliárd forintos mennyiség fölött fogyott a 15 éves hitelpapírból. A délelőtti etapban a négy és félszeres túljegyzés hatására máris 15 milliárd forintnyit értékesített a leghoszszabb hazai állampapírból az államadósság-kezelő, délután pedig a nem kompetitív tenderen még 2,6 milliárd forintnyi fogyott belőle. A tegnapi kibocsátás is igen jól sikerült. Az ÁKK háromféle hitelpapírt hirdetett meg, három-, öt- és tízéves lejáratúakat. A háromévesből meghirdetett 20 milliárd forintnyi mennyiség kétszeres túljegyzés mellett kelt el, az ötévest és a tízévest pedig – utóbbiból ezúttal a szokásos 10 milliárd helyett 15 milliárdot ajánlott fel az ÁKK – háromszorosan jegyezték túl, így ezekből végül 17-17 milliárd forintnyit adtak el. A tízéves papír diadalmenete délután folytatódott, a nem kompetitív szakaszban további hatmilliárd forintnyi talált belőle gazdára.
A hosszú papírok iránt feléledt keresletre az ÁKK egyébként nemcsak az aukciókon meghirdetett mennyiségek növelésével reagált, de csereaukciókat is tartott az elmúlt hetekben, amelyeken egy és két év múlva lejáró kötvényeket váltott át kilenc és 12 év múlva lejárókra összesen 34 milliárd forint értékben. A hozamok is szépen ereszkednek, a tízéves állampapír tegnap 7,09 százalékos átlaghozammal fogyott el, ez csaknem 60 bázisponttal alacsonyabb a június végihez képest.
„A javuló nemzetközi helyzet az oka a kedvező tendenciának, a hosszú oldalon a külföldiek vásárolnak” – mondja Borbély László András, az ÁKK vezérigazgató-helyettese. A piaci szereplők is úgy tudják, egy tengerentúli befektetési alap vásárolhatja nagy tételben a hosszú lejáratú magyar államadósságot. A külföldieknek egyébként valóban vonzó lehet a mi államkötvényünk. Áprilisban, a mélypont idején a tízéves kötvények hozama 6,3 százalékon állt, ekkor az ugyanilyen futamidejű német Bund 3,1 százalékot fizetett. Mára a Bund hozama 2,4 százalékosra süllyedt, vagyis a különbség a két hitelpapír között 320 bázispontról 470-re nőtt. „A növekvő spread indokolhatja a megugró külföldi keresletet” – mondja Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója.
Más ugyanis szakértők szerint aligha magyarázhatja mindezt, az elmúlt hetek történéseinek ugyanis éppenséggel inkább riasztó, mint vonzó hatással kellett volna lenniük a külföldi befektetőkre. Az IMF-fel való konfliktus mélyülése, a hitelminősítők magyar államadóssággal kapcsolatos kilátásainak romlása és a finanszírozás jövőbeni nehézségeiről szóló írások tömeges megjelenése normális esetben nehezítené az államkötvények értékesítését.
Nem tudni persze, meddig tart ki a hirtelen jött érdeklődés a hosszú kötvények iránt. A külföldi vásárlók által birtokolt állampapír-mennyiség ugyan augusztus eleje óta több mint 70 milliárd forinttal gyarapodott, de a mostani, 2271 milliárdos állomány még mindig nem mondható igazán magasnak, az idén már volt ennél több magyar állampapír is külföldieknél. Ha a nemzetközi piac érdeklődése kitart, hozamcsökkenés jöhet a hazai állampapírpiacon, a hazai intézményi befektetők azonban egyelőre óvatosak a vétellel – figyelmeztet Szalma Csaba.
Az államadósság szempontjából mindenesetre megnyugtató hír, hogy az elmúlt hetek felfokozott vásárlásai miatt az idei évre eső finanszírozás hosszú végét ki lehet pipálni. Kérdés viszont, hogyan alakul a helyzet a következő esztendőkben. „Ez egyrészt a tőkepiacoktól, másrészt a magyar állam gazdaságpolitikájától függ majd” – mondja Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója, aki szerint a jól marketingelt, hiteles gazdaságpolitika mindenképpen jót tenne a hazai állampapírpiacnak.
Ez az első kamatperiódusban a júliusi év/év négyszázalékos infláció miatt hétszázalékos lesz. Az előző Prémium sorozat is nagy sikert aratott a befektetőknél.
Az ÁKK a héten jelentette be, hogy a korábbi 20 milliárdos rábocsátás ismét megemelte a belőle meghirdetett mennyiséget ötmilliárd forinttal, 75 milliárdra. Az intézmény januárban eredetileg 50 milliárd forintnyit hirdetett meg az inflációt követő kötvényből.
Ez az első kamatperiódusban a júliusi év/év négyszázalékos infláció miatt hétszázalékos lesz. Az előző Prémium sorozat is nagy sikert aratott a befektetőknél.
Az ÁKK a héten jelentette be, hogy a korábbi 20 milliárdos rábocsátás ismét megemelte a belőle meghirdetett mennyiséget ötmilliárd forinttal, 75 milliárdra. Az intézmény januárban eredetileg 50 milliárd forintnyit hirdetett meg az inflációt követő kötvényből. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.