BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőzsdén az első biztosító

Megkezdődött a kereskedés a CIG Pannónia részvényeivel

A hazai biztosítási szektorból elsőként lépett tőzsdére a CIG Pannónia Biztosító Nyrt. – mondta Patai Mihály, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elnöke a társaság részvényeinek tegnapi tőzsdei bevezetése alkalmából. Megemlítette, hogy csak a múlt század elején szerepelt biztosítótársaság a pesti börzén. Szerinte a CIG részvénykibocsátással történt tőkeemelése és tőzsdei bevezetése jó példa arra, amiért a börzéket létrehozták. Hangsúlyozta, hogy az új részvény megjelenésével nőtt a hazai befektetők aránya a BÉT-en.

Az új részvény bevezetési ára 938 forint volt, az első üzletet 900 forintos áron kötötték. A papír árfolyama a kereskedés első órájában elérte 923 forintos maximumát, délután egy órakor pedig 882 forintos minimumát. A kereskedés 863 forintos árfolyam mellett fejeződött be, ez 75 forintos, 7,99 százalékos csökkenés a bevezetési árhoz képest.

A záró árfolyam ugyan alacsonyabb annál, amennyiért a legtöbb részvény elkelt a kibocsátás során, de magasabb annál a kedvezményes árnál, amennyiért az érintett ügyfelek jegyezhették a papírt. Az ő esetleges profitrealizálásuk lefelé nyomhatja a részvény értékét a jövőben. A régi tulajdonosok viszont mindenképp nyertek az új papírok kibocsátásával és a tőzsdei bevezetéssel, mert az jelentősen felértékelte az ő részvényeiket.

A Mol és az OTP Bank után a CIG Pannónia Biztosítónak van a harmadik legnagyobb tulajdonosi köre, tőkeértékét tekintve pedig a tizedik legnagyobb cég a tőzsdén – mondta Járai Zsigmond, a társaság felügyelőbizottságának elnöke. A nyilvános részvénykibocsátásnak köszönhetően ugyanis a tulajdonosok száma 142-ről mintegy 10 ezer főre nőtt, tőkéje pedig 9,3 milliárd forinttal gyarapodott.

A Járai Zsigmond által közöltek alapján nagyon ambiciózus tervei vannak a biztosítótársaságnak. A unit-linked típusú biztosítások területén már 22 százalékos részesedést szereztek, a biztosító azonban piacvezetővé kíván lenni először az életbiztosítási szegmensben, 5-10 év múlva pedig Magyarország legnagyobb biztosítójává akarnak válni. A társaság további célja még, hogy részvényüket átsorolják a B kategóriából az A kategóriába, és az mielőbb bekerüljön a BUX index kosarába is. Ezzel tovább bővíthetnék a részvényesek körét, és tovább növelnék a cég papírjainak értékét.

A tőzsdei bevezetéskor közölték a biztosító főbb III. negyedévi gazdálkodási adatait is. Ezek szerint a társaság mérlegfőösszege 29 milliárd forint volt szeptember végén. A cég kilenc hónap alatt 15 milliárd forint árbevételt ért el, mérleg szerinti eredménye pedig ugyanez idő alatt 2,5 milliárd forint veszteség volt, melyből 418 millió forintot a különadó tett ki. GIJ

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.