Az ellen viszont nem emelt kifogást, hogy az MNB-re már most is érvényes adatkezelési szabályok vonatkozzanak a jegybank által legalább ötven százalék plusz egy részvény erejéig birtokolt cégekre. Vagyis, ha úgy ítélik meg, hogy a tőlük kért adatok nyilvánosságra kerülése pénzügyi vagy devizapolitikai érdeket sérthet, akkor azok kiadását megtagadhatják.
Az indoklás szerint ugyanis a jegybank cégei is versenyezhetnek a piacon, és lehetnek olyan üzleti információik, amelyek nyilvánosságra kerülése e versenyt befolyásolná. Erre tekintettel a tervezett módosítás lehetővé teszi, hogy az ilyen adatokra vonatkozó igénylés esetén – üzleti titokra hivatkozva – az arányosság elvére figyelemmel ne adják ki adataikat. Még ha a javaslattevők hozzá is teszik, ez nem tiltást jelent, csak azt, hogy az egyes adatok kiadásánál a jegybanki cégek mérlegelhetnek.
Csakhogy az MNB legalább többségi tulajdonában lévő kilenc társaság közül mindössze egynek, a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt.-nek lehetnek piaci konkurensei. E céget a jegybank 2014 novemberében arra alapította, hogy az megvásárolja a bankok bedőlt kereskedelmi ingatlanportfólióját. Rajta kívül a többi társaság monopolhelyzetben van. Hiszen például pénzt csak a jegybank nyomtathat, illetve verethet, s a pénzügyi intézményeket is kizárólag ő számolhatja fel. Tőzsdét ugyan más is alapíthat, ám még a jelenlegi is bőven elegendő e piacra, az elszámolásforgalmi intézményeknek pedig nincs valódi alternatívájuk.
Így mintha a passzusokat a MARK-ra szabták volna, ami viszont túlbiztosításnak tűnik, hiszen annak adatkiadását a hatályos szabályok már most is korlátozzák. Meglehet azonban, az illetékesek még minimális esélyt sem akartak hagyni arra, hogy valaki betekinthessen abba, mennyiért kerültek, illetve kerülnek az MKB Bank ingatlanjai a MARK-hoz. Hiszen gyakorlatilag csak ez a pénzintézet adta el, illetve tervezi eladni rossz eszközeit neki – erősítették meg a Világgazdaság néhány héttel ezelőtti körkérdésére adott banki válaszok.
Emiatt még az sem kizárt, hogy ha az MKB új tulajdonosaként megnevezett, háromtagú konzorcium ki tudja fizetni a beígért 37 milliárd forintos vételárat – legkésőbb június végéig –, akkor a MARK-ra többé nem is lesz szükség, így azt az MNB bezárja. Lapunk forrásai szerint itt ugyan még nem tartanak a jegybanknál, de azt készséggel elismerik, hogy azok a piaci nehézségek, melyek kezelésére a MARK-ot létrehozták, már korántsem állnak fenn, illetve jelentősen enyhültek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.