Zárás
Az OTP 9 százalékos eséssel búcsúzott, 4 200 forinton.
15:19
Délután kissé megnyugodtak a befektetők. Az OTP 9 százalékos esést mutat napon belül, vagyis 4 200 forint a részvény.
14:34
Sajnos tényleg olyan az OTP, mint egy "hulló kés", hiszen már közel 14 százalékos zuhanásban van a bankpapír; 4 000 forint alatt a kurzus.
A BUX 5,5 százalékot esett napon belül, ami több mint 1 000 pontot jelent. A BUX index 18 000 pont alá került.
14:22
A kereskedés újraindítása után nem sokkal már 11,6 százalékos mínuszban állt az OTP. Egy részvény kevesebb, mint 4 100 forint.
A bankpapírt egy technikai szint sem fogta meg sokáig, így a részvény úgy néz ki, mint egy „hulló kés”, amit életveszélyes elkapni (egy-egy stabilabbnak tűnő technikai szintnél, vagy a túladottságban reménykedve), hiszen hisztérikus a piaci szereplők viselkedése.
Ugyanakkor egyre inkább „túlreagálás” látszik a befektetők részéről, ám fontos hangsúlyozni, hogy a devizahitelesek mentését továbbra is homály fedi, és a válságadók hosszú évekig tartó fennmaradása is nagy veszteséget okoz a banknak.
13:56
Az OTP értékpapír kereskedése árelmozdulás miatt szüneteltetésre került - olvasható a BÉT honlapján.
Az OTP az elmúlt héten három ok miatt gyengült:
1. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a HírTV-ben utalt arra, hogy tovább menthetik a devizahiteleseket. A befektetők a pénzintézetek számára legrosszabb forgatókönyvet árazzák, vagyis azt, hogy a bankok állják majd a devizaárfolyam elmozdulásából származó teljes veszteséget (a hitel felvételekor érvényes, illetve a jelenlegi árfolyam közötti különbséget).
2. Orbán Viktor miniszterelnök a WSJ-nek adott interjújában közölte, hogy egy jó ideig még velünk maradnak a válságadók.
3. Csány Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója 7,8 milliárdnyi OTP-részvényt adott el. Ez pánikhangulatot okozott, hiszen a napokban került középpontba a devizahitelesek mentése. Noha az OTP közölte, hogy Csányinak agrár- és élelmiszeripari beruházásokra kell a pénz, ez nem nyugtatta meg a piaci szereplőket.
Néhány perc után folytatódott a kereskedés.
13:40
Már több mint 9 százalékot esett az OTP napon belül. 4 200 forint alatt az árfolyam.
Óriási, 17,7 milliárdos forgalom mellett zuhan a bankpapír. Ez közel kétszerese az idei átlagos, 9,46 milliárdos teljes napi részvénypiaci szekció forgalmának.
13:35
Csányi Sándor és vállalkozásai hazai, elsősorban agrár- és élelmiszeripari beruházások finanszírozására csoportosítja át az értékesített OTP Bank-részvényekből származó bevételt - közölte a bank pénteken az MTI-vel.
13:20
Az OTP Bank a BÉT honlapján közölte, hogy 2013. július 18-án a következő treasury részvény tranzakciót hajtotta végre az OTP Bank BUX futures kereskedési tevékenységével kapcsolatban: 15 792 darab OTP részvényt vásárolt 4 618 forint/darab átlagáron. A tranzakciók célja, hogy a Bank fedezze az említett BUX futures ügyletekből eredő kockázatait.
Így az OTP Bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvény száma 3 679 734 darabra változott. (Ebből a csoporttagoknál lévő részvények darabszáma a 2013. június 30-i állapot szerint 2 073 560 darab.) A saját részvény állomány mindösszesen 1,31 százalék – közölte az OTP.
Az OTP már közel 9 százalékot esést mutat. Egy bankpapír 4 209 forint.
12:44
Folytatódott az OTP részvények vesszőfutása délután is. A bankpapír már 7,6 százalékos mínuszban van pénteken, és egy részvényért már csak 4 268 forintot kell adni. Három nappal korábban még 5 000 forint felett állt a kurzus.
A piacon pánikhangulat alakult ki, és egyre közelebb kerül a 10 százalékos esési limit, amikor is felfüggesztenék átmenetileg a bankrészvények kereskedését a BÉT-en.
A devizahitelesek mentése és Csányi lépése a forintot is megviseli: az euróét 295,5 forintot kell adni a bankközi devizapiacon, amire másfél hete nem volt példa.
11:35
A bankrészvény árfolyama tovább hanyatlott. Napon belül 6,5 százalékkal esett az OTP, vagyis 4 320 forinton jegyzik a részvényt.
Kevesebb mint három nap alatt 13 százalékot esett a papír.
11:20
Csányi lépése után pánikreakciókat láthattunk a befektetők részéről. A bankrészvény napon belül már 4 százalékos esést mutat, vagyis 4 438 forintra csökkent az árfolyam.
11:00
Az OTP Bank a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölte, hogy Dr. Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója 2013. július 18-án 4 668 forint/darab átlagáron 342 818 darab OTP törzsrészvényt értékesített.
Ezzel Csányi tulajdona az OTP Bank Nyrt. által kibocsátott fenti értékpapírból 10 ezer darabra (0,00 százalék) változott – áll a közleményben.
Az OTP Bank a hozzá eljuttatott bejelentés alapján közölte azt is, hogy a BONITÁS 2002 Zrt., mint a Dr. Csányi Sándor minősített befolyása alatt álló társaság, 2013. július 18. napján 1 350 000 darab OTP törzsrészvényt értékesített.
Ez azt jelenti, hogy Csányi Sándor 7,8 milliárd forintért adott el részvényeket.
A hír megjelenése után az OTP papírjainak árfolyama tovább esett. A bankrészvény több mint 2 százalékos gyengülést mutat napon belül, így 4 515 forinton jegyzik a papírokat.
Az OTP árfolyama kevesebb, mint 3 nap alatt 10 százalékot esett a Budapesti Értéktőzsdén. A kedd délutáni 5 050 forint körüli árfolyamról kevesebb mint 3 nap leforgása alatt 4 550 forint alá süllyedt az OTP részvényeinek árfolyama.
Az OTP hanyatlása annak köszönhető, hogy a kormány újabb devizahiteles mentőcsomagot készít elő.
„A kabinet a jövő heti ülésén tárgyalhatja a devizahitelesek kérdést, de megoszlanak az információk arra vonatkozóan, hogy már konkrét lépésekről, vagy csak elvi kérdésekről esik majd szó” – írják a CIB Bank közgazdászai. A hivatalos közlemények szerint a Bankszövetséggel folynak az egyeztetések, az Igazságügy Minisztérium közlése szerint pedig a fókuszban – az első hírekkel ellentétben – nem a törlesztő részletek kiszámolásakor figyelembe vett marzs, hanem a hitel felvételekor érvényes, illetve a jelenlegi árfolyam közötti különbség áll.
„Ez elméletileg a rosszabb forgatókönyv, hiszen ez alapján a piac arra számít, hogy a végtörlesztéshez, vagy az árfolyamrögzítéshez hasonló konstrukción dolgozik a kormány, ami akár óriási terheket is jelentene a szektor képviselőinek” – állapítják meg a banki elemzők.
Az OTP részvényeinek az sem tehetett jót, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a Wall Street Journalnak adott interjújában arra utalt, hogy még sokáig velünk maradhatnak a válságadók. Orbán szerint a válságadók addig maradhatnak, ameddig az adósság a GDP 50 százaléka alá nem süllyed.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.