BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jó hangulat ellenére gyengült a forint

Orbán Viktor tegnapi szavaira nagyot gyengült a forint, dacára a jó nemzetközi hangulatnak – írják az Erste Bank elemzői. Orbán Viktor tegnap azt mondta, hogy az állítólagos IMF feltételeket nem fogadja el a kormány, és egy alternatív megoldási javaslatot dolgoz ki – a bejelentés komoly eladási hullámot okozott.

A tegnapi nap elég érdekesre sikeredett, mivel a nemzetközi hangulat javulása ellenére a magyar forint (a miniszterelnök kijelentései miatt) mégis jelentőset gyengült, bár nap végére jött egy pozitív korrekció. Azonban összességében jókorát esett a forint, és a gyengülés egyelőre ma reggel is folytatódni látszik, nemrég újra 288 forint felett járt az euró árfolyama. Technikailag a következő szintek 290-292 forint körül láthatóak, ennél feljebb 293, 295, majd 298-300 forint körül látunk szinteket. Van tehát több szint is, ami megállíthatná a forint gyengülését, de ez most jelentős részben attól is függ, hogy hogyan emészti meg a piac a magyar IMF történéseket.

Rövid hazai piaci áttekintés:

Érdekes nap volt a tegnapi. Míg a régióban mindenhol komoly erősödés következett be, addig a forint piacán a miniszterelnöki bejelentésre érdemi gyengülés bontakozott ki. Ebben volt persze egy jelentősebb pozitív korrekció tegnap délután, azonban ma reggel újra érdemi forintgyengülés látható. IMF ügyben nehéz most tisztán látni, hiszen míg az egy nappal korábbi kormány felőli megnyilvánulások a gyors megállapodást hangsúlyozták, addig a tegnapi, sajtóban megjelent, valószínűtlenül szigorú lista, illetve a kormányfő aztán erre adott reakciója elsőre mást sugall. Az valószínűtlennek tűnik, hogy az IMF a kiszivárgott listát egy-az-egyben, tételesen kérné a kormánytól.

A forint államkötvény aukciók egyelőre jól sikerülnek, a tegnap délelőtti aukció is igen nagy érdeklődést váltott ki. Amíg ez nem változik, addig továbbra is az a valószínű, hogy a kormány kevésbé hajlik a gyors megegyezésre. Ha támogató marad a külpiaci hangulat, továbbra is jól sikerülnek a kötvényaukciók és nem gyengül túlságosan a forint, akkor nagyobb esélyét látjuk annak, hogy nem lesz gyors megállapodás. Ha azonban a kormány által vártnál nagyobb lesz a magyar piacokon a gyengülés, akkor felgyorsulhat a megállapodás folyamata.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD árfolyama 1,2601-ről 1,2631-re változott a tegnapi meglehetősen adatdúsnak nevezhető napon. Amerikából a vártnál jobb munkanélküliségről és javuló fogyasztói bizalomról számoltak be. Közben Európában az EKB a várakozásokkal ellentétben változatlanul 0,75 százalékon hagyta a kamat nagyságát és Mario Draghi bejelentette a régóta várt kötvényvásárlási programot. Az EKB elnöke azt mondta, hogy korlátlan kamatplafon nélküli monetáris uniós 1 és 3 év közötti lejáratú államkötvény vásárlásba kezd azon tagállamok esetében, amelyek bejelentkeznek az ESM-nél egy igazgatott programra, s a meghatározott feltételeket teljesítik.

Ráadásul Angela Merkel is elmondta, hogy tovább dolgozik az európai fiskális integráción. Ezen híreknek köszönhetően az amerikai részvénypiacok négy éves csúcsra emelkedtek (Dow +1,9 százalék; S&P500 +2,0 százalék; Nasdaq +2,2 százalék).

A jó makroadatok és az európai események hatása Ázsiára is átragadt, jelentősen emelkedtek a vezető indexek. A Nikkei 1,96 százalékot, a Hang Seng 2,42 százalékot, a Shanghai index pedig 3,94 százalékot emelkedett.

Az arany emelkedni tudott a tegnapi kereskedés során, 1692,9 dollárról 1700,28 dollárra emelkedett egy uncia arany árfolyama. Az arany szempontjából bizonytalanságot jelenthet a tegnapi EKB bejelentés, ami szerint sterilizált módon fognak a másodlagos piacon kötvényeket vásárolni. Az olaj árfolyama tegnap 96 dollárról 95,53 dollárra csökkent. Az összes meghatározó határidős tőzsdeindex emelkedik ma reggel.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

A KSH közleménye szerint az ipari termelés júliusban havi szinten 1,2 százalékos visszaesést mutatott. Az igazítatlan éves index szerint stagnálást mutatott az ipar teljesítménye, míg a munkanaphatással igazított index 2,2 százalékos visszaesést mutatott. Ez utóbbi lényegesen rosszabb lett az enyhe, 1 százalékos növekedést váró előrejelzésünknél. A júniusban mért 2,2 százalékos havi csökkenés után az újabb visszaesés havi szinten igen kedvezőtlen optikájú. A várva várt Mercedes hatás továbbra sem látszik az adatokban.

A részletes GDP adatok szerint 1,3 százalékkal csökkent éves összehasonlításban a magyar GDP az év második negyedévében, ami valamivel rosszabb lett az előzetesen közzétett 1,2 százaléknál. A háztartások tényleges fogyasztása 1,6 százalékkal esett vissza éves szinten, míg a bruttó állóeszköz felhalmozás 4,5 százalékkal csökkent. A nettó export a vártnak megfelelően pozitívan járult hozzá a GDP növekedéséhez, hiszen az export enyhe 2,1 százalékos éves növekedését, mindössze 0,2 százalékos importnövekedés kísérte.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.