A görögöknek pénteken jár le 3,4 milliárd euró adósságuk, viszont addig nem kapnak pénzt az EU-tól. Így ma egy és három hónapos diszkontkincstárjegyeket bocsátanak ki 1 és 2,125 milliárd euró értékben. Nem sokkal 11 óra után ennek meg is tudhatjuk az eredményét. Az EU kicsit furcsán viselkedik, hiszen a görögök, úgy tűnik, hogy most már megcsinálják a házi feladatot, ennek ellenére az EU, de még inkább az IMF hezitál.
Ez pedig nem jó. Ezerrel kellene a jelenlegi kormány mögé állnia az európai politikának, meggyőzve az IMF-et is. Közben pedig a világ a pénteki, amerikai egyeztetési tárgyalásokra figyel. Hiszen fontos lesz, hogy a pénzügyi szakadék tekintetében milyen messze lesznek a republikánus és a demokrata álláspontok. Fontos lenne egy viszonylag gyors egyezség. Így marad a bizonytalanság, amely alapján ma is inkább a csökkenés felé hajlik a világ.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Unalmas napot zártak a tengerentúli tőzsdék, fontos makroadat és vállalati hír nem látott napvilágot, ráadásul a veteránok napja miatt a forgalom is alacsony volt. Nulla körül fluktuáltak a főbb indexek, és zárásra sem mutattak nagyobb elmozdulást (Dow 0%, Nasdaq -0,03%, S&P% 0,01%).
- A DigiTimes szerint az Apple decemberben megkezdi az iPhone 5S próbagyártását. A rendes gyártás a jövő év első felében indulhat be, és a bemutatóra (eltérően az eddigiektől) júniusban kerülhet sor.
- A Moody’s hitelminősítő szerint egyharmad annak a valószínűsége, hogy a görögök kilépnek az eurozónából.
- Az euró csoport november 20-án hozhat végső döntést a görög hitelprogrammal kapcsolatban (a 31,5 milliárd euró kiutalásáról). A testület elnöke arról beszélt a tegnapi ülésen, hogy 2020 helyett csak 2022-ben kell elérnie az országnak a 120%-os adósság szintet, Lagarde IMF vezér azonban nem szeretné kitolni a határidőt. A Bruxinfo forrásai szerint az államadósságról szóló jelentéseket kell megvárni a végső döntés előtt. Olli Rehn hangsúlyozta, hogy az országnak nem kell a csődtől tartania (a görög bankok segítségével elég pénz gyűlhet össze az aukciók során), és képes lesz törleszteni a november 16-án lejáró 3,4 milliárd eurós adósságot.
- Ma a Home Depot és a Cisco Systems gyorsjelentését publikálják a tengerentúlon.
Olaj, arany:
- Az IEA elemzése szerint az egyre modernebb kitermelési technológiáknak köszönhetően 2017-re az Egyesül Államok lehet a világ legnagyobb olajkitermelője, Oroszországot és Szaúd-Arábiát megelőzve. Ráadásul 2030-ra nettó exportőr lehet az olajpiacon Amerika.
- A WTI típusú kőolaj árfolyama enyhe eséssel zárta a tegnapi kereskedést, 86,2-ről 85,5 dollárig esett a kurzus. A lejtmenet a reggeli órákban is folytatódott 85 dollárig.
- Az arany kurzusa szinte mozdulatlan volt tegnap, 10 dolláros sávban oldalazott az árfolyam 1.728 dollár környékén.
Devizák:
- Nem volt túl nagy izgalom tegnap a devizapiacon, melyet jól jelez, hogy az EUR/USD devizapár ugyanott fejezte be a kereskedést, ahol azt tegnap reggel kezdte, az 1,2710-es árfolyamon.
- A forint piacán sem volt látványos mozgás tapasztalható. A forint kismértékben gyengült, az EUR/HUF árfolyam 283,45-ről 284,14-re változott.
Távol-Kelet:
- A Nikkei 0,18%-kal, a Hang Seng 0,86%-kal, míg a Shanghai index értéke 1,6%-kal került lejjebb.
- Kiemelten fontos makroadat nem érkezett Ázsiából, ami érdemben befolyásolhatta volna a kereskedés irányát. Az indexek csökkenésért a globálisan jelentkező negatív hangulat tehető felelőssé.
- Japánban a szeptemberi ipari termelési adatokat véglegesítették, azok pontosan megegyeztek az előzetesen közzétett eredményekkel.
- A Financial Times értesülései szerint a kínai kormány tovább nyitna a külföldi befektetők előtt. Kína idén egyszer már évi 30 milliárd dollárról 80 milliárdra emelte fel a kvóták nagyságát és most ennek a további növelését tervezik.
Határidős piacok:
- Mínuszban vannak a határidős indexek ma reggel.
- Holnap nyitás előtt teszi közzé III. negyedéves gyorsjelentését a MOL:
- Tegnap zárás után tette közzé III. Negyedéves eredményét az Állami Nyomda. A nettó eredmény éves szinten 11%-kal nőtt, de szezonális hatások miatt negyedéves szinten felére esett vissza. A hagyományos nyomdai termékek árbevétele nőtt, míg a magas marzsú szegmens árbevétele kismértékben csökkent. A költséghatékonysági lépések segítették az eredmény alakulását. A cég bruttó készpénzállománya jelenleg 1,26 milliárd forint, nettó készpénzállománya pedig 904 millió forint, ami meglepően magas. Alapvetően gyenge negyedévet zárt az Állami Nyomda, de a költségek, az adó és a kisebbségi részesedés alakulása segítette az eredményt. A cég készpénzállománya nagyon jónak mondható, év végére akár részvényenként bruttó 100 forint fölött, nettó 75-80 forint között lehet. Ez azt jelenti, hogy a cég könnyedén ki tudja fizetni a tavalyinak megfelelő mértékű osztalékot. Ez a jelenlegi részvényár mellett 10%-os osztalékhozamot jelent. A kiemelkedő készpénzállomány miatt további árfolyam emelkedésre számítunk.
- A Richter 13.420 darab saját részvényt osztott ki a bónusz programja keretében. Emellett a társaság 6.710 darab saját részvényt vásárolt tőzsdén kívüli forgalomban. A Richter saját részvény állománya 2012. november 12-én 107.816 darab, csoport szinten 118.366 darab.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.