Nem lepte meg az elemzőket, hogy a Moody’s bóvliban hagyta Magyarországot - a hitelminősítő nem is vizsgálta meg végül most a besorolásunkatt, így maradt a befektetésre nem ajánlott, Ba1 adósbesorolás pozitiv kilátással. A piac 20-30 százalékos esélyt adott a felminősítésre. Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere lapunknak korábban azt mondta, nyáron vagy az év második felében kerülhet sor arra, hogy Magyarország visszakapja a befektetési ajánlást a hitelminősítőktől.
A három nagy hitelminősítő 2011 végén, illetve 2012 elején vette ki Magyarországot a befektetésre ajánlott kategóriából, főként azért, mert kiszámíthatatlannak látták a gazdaságpolitikát, és romlottak a makrogazdasági mutatók. Utóbbi területen egyértelmű javulás figyelhető meg, ám az üzleti környezettel továbbra is gondjuk van a cégeknek, ami megakadályozza a felminősítést.
A kialakult gyakorlatnak megfelelően a cégek egy-egy európai államadósra évi két vagy három felülvizsgálati időpontot tűznek ki, mindig pénteki napokra, és a felülvizsgálati eredményeket rendszerint a kijelölt nap éjszakáján, az európai és az amerikai piaci zárások után jelentik be Londonban.
Az időpont előzetes meghatározása azonban nem kötelezi a hitelminősítőket arra, hogy a kijelölt napon tényleges osztályzat- vagy kilátás-módosítási lépéseket jelentsenek be.
A Moody's idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország legközelebb július 8-án, utána november 4-én szerepel.Nem minden elemző ért azonban egyet a hitelminősítőkkel. Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza lapunknak azt mondta, már két kategóriával feljebb kellene lennie Magyarország adósbesorolásának. „Mindig találnak kifogást, pedig minden a felminősítés mellett szól.”
Suppan szerint három év alatt 70 százalék alá süllyed Magyarország GDP-arányos államadóssága (tavaly 75,5 százalék volt), és a devizaadósság aránya már most is mérséklődik. „Kényelmesen tudjuk finanszírozni az adósságot hazai forrásból, amiben szerepe van a Magyar Nemzeti Bank önfinanszírozási programjának is, amely állampapírok vásárlására készteti a bankokat” – emelte ki a szakértő.
A Fitch Ratings májusban Suppan szerint már felminősít, arra pedig 90 százalékos esélyt ad, hogy a Moody’s júliusban már a meglépi ezt. Ezzel egyetértett Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza is, aki szerint a Standard & Poor’s március 18-án esedékes felülvizsgálatánál még nagyon kicsi a felminősítés valószínűsége. (A három nagy hitelminősítő jelenleg egyaránt a befektetési ajánlású alapszinttől egy fokozattal elmaradó besorolással tartja nyilván a hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságot.)
A Morgan Stanley szerint Magyarországot az idén legalább két hitelminősítő visszaemeli a befektetési sávba, tekintettel a javuló államadósság-mérőszámokra, és a korábbinál kiszámíthatóbb gazdaságpolitikai környezetre.
Ha legalább a Moody''s és a Fitch, vagyis a magyar osztályzatokra pozitív kilátást érvényben tartó két hitelminősítő az idén valóban visszaemeli a magyar szuverén osztályzatot a befektetési kategóriába, ez egyben azt is jelentené, hogy az intézményi befektetők szempontjából Magyarország 2016-ban ismét befektetésre ajánlott adóssá válna. A nemzetközi gyakorlat alapján ugyanis a befektetési társaságok általában két nemzetközi hitelminősítő osztályzatát veszik figyelembe annak meghatározásához, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós osztályzatát befektetésre ajánlottnak tekintik-e, vagy sem.
A Fitch legutóbbi besorolási előrejelzésében közölte, hogy a legnagyobb valószínűséggel - Portugália mellett - Magyarország lesz a következő olyan államadós, amely e cég nyilvántartásában visszakerülhet a befektetési ajánlású államadós-osztályzati kategóriába, tekintettel arra, hogy a két ország szuverén adósosztályzata egyaránt BB+ - vagyis a befektetési alapszinttől egy fokozattal marad el -, és e besorolásokra pozitív kilátás van érvényben.
A kialakult gyakorlatnak megfelelően a cégek egy-egy európai államadósra évi két vagy három felülvizsgálati időpontot tűznek ki, mindig pénteki napokra, és a felülvizsgálati eredményeket rendszerint a kijelölt nap éjszakáján, az európai és az amerikai piaci zárások után jelentik be Londonban.
Az időpont előzetes meghatározása azonban nem kötelezi a hitelminősítőket arra, hogy a kijelölt napon tényleges osztályzat- vagy kilátás-módosítási lépéseket jelentsenek be. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.