Fekvő vagy holt vagyonként aposztfrofálta az OTP Bank részvényeit Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, amikor azt magyarázta a Kormányinfón, miért pont most vált meg az állam a legnagyobb hazai pénzintézetben meglévő 5,03 százalékos részesedésétől. Érzékeltetve, a tranzakció Orbán Viktor áldásával történt. Legalábbis erre lehetett következtetni Lázár azon megjegyzéséből, miszerint az értékesítés nem veszélyezteti, hogy a hazai bankrendszer legalább 50 százaléka magyar tulajdonban legyen – ahogy azt a kormányfő előírta. Az OTP-papírokért kapott 75 milliárd forintot az állam a miniszter tájékoztatása szerint beruházásokra és fejlesztésekre fordítja majd.
Az valószínűsíthető, hogy az állam bukott OTP-részvényein, már abban az értelemben, hogy alacsonyabb áron tudta csak értékesíteni azokat, mint amilyen szinten zártak 2011. május 31-én. Aznap kerültek át ugyanis 6100 forintos árfolyamon a 2010 novemberében államosított magánnyugdíjpénztáraktól elvett, az OTP mintegy 3,5 százalékát kitevő OTP-részvények az Államadósság Kezelő Központhoz (ÁKK), miközben az aukción – a Világgazdaság értesülései szerint – 5322 forintos átlagáron kelt el az 5 százalékos pakett. A fennmaradó 1,5 százalékos részesedés miatt bizonytalan a számítás, mivel nem lehet megállapítani, ez milyen áron került a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz; az utóbbi csomagot 2013 novemberében egyesítettek az ÁKK-éval – akkor emelkedett 5 százalék fölé az állami részesedés.
Az OTP-ből való kiszállását követően még négy tőzsdei cégben maradt tulajdonos az állam. A 25,25 százalékos Richter-részesedésének eladása nem merült fel – szögezte le Lázár János. Ez valójában 903,8 millió euró össznévértékű kötvényeket takar, amelyek évi 3,375 százalékos kamatot fizetnek a 2019. április 2-án lejáratig – akkor kell az államnak eldöntenie, hogy a kötvényeket Richter-részvényekre cseréli át, vagy készpénzt kér értük. A közel 25 százalékot kitevő Mol-részvényeitől pedig vélhetően azért nem válna meg szívesen az állam, mert annak 21,22 százalékos, az orosz Szurgutnyeftyegaztól 22 600 forintért megvett részén a záróár alapján mintegy 220 milliárd forintot bukna. Van még az MNV-nél 73,7 százalék Rába-részvény, amely 13,4 milliárdot ért, valamint 12 százaléknyi ÉMÁSZ-papír, ez utóbbi kibocsátóját azonban a nemzeti közműszolgáltató amúgy is bekebelezi.
Adósságszámot csökkent az eladás
Az év végi 2,4 százalékos uniós hiánycél teljesítésében ugyan nem, a havonta megjelenített pénzforgalmi deficitben és – ami fontosabb – a maastrichti államadósság számokban azonban számít az OTP részvényeinek eladásából befolyó összeg. Az uniós elszámolásban a vagyon helyett befolyó készpénz nem jelent bevételt, a pénzforgalomban azonban igen (hiszen a számlán megjelenik az összeg), így a havonta publikált számok jobban festenek majd. Ezen kívül a bruttó államadósság csökken ezzel a tétellel (a követelésállomány csökken és a nettó adósság nem változik). A 75 milliárd forint a GDP 0,22 százalékát jelenti, ami nagyon is számíthat az év végi adósságszámnál: a jelenlegi tervek ugyanis 0,1 százalékpontos mérséklést tartalmaznak (76,2 százalékról 76,1 százalékra), miközben az adósságszámot emelheti a gyengébb forint és az uniós kifizetések stopja is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.