BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A munkahelyek harmadát veszélyeztetik a robotok

Tíz év múlva minden harmadik amerikai munkahelyet kiválthatnak az automaták. Különösen a fizikai munkát végzők állása lehet veszélyben.

Az automatizálás másfél évtizeden belül akár minden harmadik amerikai munkahelyet kiválthatja, fölöslegessé teheti – állítja friss tanulmányában a PricewaterhouseCoopers (PwC). Különösen a nagyobb hozzáértést nem igénylő fizikai munkát végzők érezhetik magukat veszélyben.

Nem ért egyet ezzel a megállapítással Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter, aki a robotika és a mesterséges intelligencia terjedésének a munkahelyekre gyakorolt hatását egyáltalán nem érzékeli, mint mondta, ezek a veszélyforrások még távoli foltként sem körvonalazódnak a radarján. (Más felméréséek is arra figyelmeztetnek azonban, hogy egész iparágakat sodorhat el az automatizálás.)

[caption id="" align="aligncenter" width="500"]Teljesen leválthatják a gyári dolgozókat - Kép: AFP Teljesen leválthatják a gyári dolgozókat - Kép: AFP[/caption]

Ötven-száz éves távlatról lehet szerinte szó. Azt a PwC is elismeri, hogy kivetítései a jelen állapotból indulnak ki, és a várható fejlődési ütemet tekintik irányadónak, továbbá lehetnek a modelljükben bizonytalansági tényezők, de ezzel együtt is e téren Amerika fenyegetettsége lesz a legnagyobb, meghaladja a britekét, a japánokét és a németekét. Az automatizálás az amerikai munkahelyek 38 százalékát érinti hátrányosan, míg a németeknél 35, a briteknél 30, a japánoknál 21 százalékos ez az arány.

Az amerikai előny abból fakad, hogy előbbre járnak az automatizálásban, ugyanakkor vannak olyan szektorok, amelyekben lassabban zajlik majd le ez az elkerülhetetlen folyamat. A PwC példaként a pénzügyi szolgáltatásokat hozza fel, e területen például a rendkívül képzett és sokoldalú, globális kínálati palettában gondolkodó britekhez képest az alulképzett, kifejezetten a helyi piac igényeinek kiszolgálására szakosodott amerikai munkaerő feladatát sokkal könnyebben átvehetik a (számító)gépek. Átlag feletti automatizáltság jellemzi még a vendéglátást és szálláshely-szolgáltatást, a szállítást és a raktározást is.

A PwC szerint az önvezető járművek megjelenése gazdasági értelemben elsősorban a távolsági áruszállítást forradalmasíthatja az Egyesült Államokban. De a robotok nem minden téren tudják kiváltani az emberi munkaerőt, akkor sem, ha a technikai feltételek adottak lennének – húzza alá írásában a Los Angeles Times. Ennek egyik oka anyagi, a másik jogi. Egyrészt a robottechnika kifejlesztése és fenntartási költségei egyelőre túl magasak az adott munkát elvégző dolgozók béréhez képest, másrészt az ellenőrzött körülmények közül kikerülő technika, például az önvezető autók esetében adódik a kérdés, hogy bármilyen meghibásodás, baleset kinek a felelősségét veti fel. Ennek a problémakörnek a szabályozásához jellemzően több idő kell, mint a technika kifejlesztéséhez. Ékes példa erre a drónhasználat körüli jogalkotási mizéria, ami a lehetőségek kihasználásával szemben jobbára a tiltásokra alapoz, mondván: abból nem lehet baj.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.