Nem a Wells Fargo nyitott kártyaszámlákat azért, hogy gyarapítsa a bevételeit, hanem a bank munkavállalói, hogy teljesítményüket nagyobbnak láttassák – jelentette ki a hitelintézet pénzügyi igazgatója, John Shrewsberry a Barclay’s konferenciáján. A napokban pattant ki, hogy a Wells Fargo dolgozói az utóbbi öt évben kétmillió betéti és hitelkártyaszámlát létesítettek klienseiknek, anélkül hogy azok tudtak volna erről. Shrewsberry azért kényszerült védekezni, mert az, hogy a Wells Fargo májusig fejenként átlag 6,27 banki terméket értékesített a folyószámlával rendelkező ügyfelei részére, hozzájárult a bank piaci kapitalizációjának 250 milliárd dollárra duzzadásához, amivel a legértékesebb bank lett a világon.
A csalássorozatra az csábította a dolgozókat, hogy az amerikai bankház bónuszt kezdett fizetni a minél több terméket értékesítő alkalmazottainak, akik közül egyesek meglévő ügyfeleiknek úgynevezett keresztértékesítésben több banki terméket is eladtak, és azokhoz kártyaszámokat, e-mail-címeket és PIN-kódokat, sőt még számlaforgalmat is generáltak.
A Wells Fargo 2011 óta nagyjából 5300 alkalmazottat bocsátott el, noha közülük csak több százan voltak, akik illegálisan nyitottak számlát. Sokan – köztük vezető beosztásban lévők – azért kaptak útilaput, mert szemet hunytak a csalások felett. A történtekért a Wells Fargo elnök-vezérigazgatója, John Stumpf felelősnek érzi magát, mégsem mond le, pedig a csalássorozatot végül nem a bank leplezte le, hanem az amerikai fogyasztóvédelmi pénzügyi felügyelet. Azon panaszok alapján, melyek szerint az illegális számlanyitások miatt az ügyfeleknek magas éves díjakat, kártya- és egyéb költségeket kellett kifizetniük.
A botrány kipattanásától lapzártánkig a tőzsde kegyes volt a bankhoz, részvényei ugyanis alig 8 százalékkal estek – meglehet, az árfolyam nemhogy nem csökken tovább, hanem akár még emelkedésnek is indulhat. A CNCB amerikai hírtelevízió által megszólaltatott kereskedők ugyanis azt fontolgatják, hogy vesznek a Wells Fargo-papírokból. Ez Guy Adami, a Fast Money kereskedője szerint attól függ, hogy más bankoknál is kirobbannak-e botrányok. Pesszimista viszont Brian Kelly, a Brian Kelly Capital Management vezetője, attól tart, még messze a botrány vége, ezért inkább a Wells-részvények árfolyamcsökkenésére játszó short ügyletek jöhetnek szóba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.