Konkrét formát öltött a piaci pletyka: a német Bayer vegyipari konszern szerdán valóban megtette vételi ajánlatát amerikai riválisára, a Monsantóra. Kettejük egyesülésével a vetőmagok és növényvédő-szerek globális piacvezető óriásvállalata jönne létre.
A Bayer 90 milliárd, míg géntechnológia úttörőjének számító Monsanto 42 milliárd dollárt ér. Az ügylet minden bizonnyal nagyobb volumenű, mint a ChemChina 43 milliárd dolláros februári felvásárlási ajánlata, amit a svájci Syngentára tett, s amelyet a helvétek el is fogadtak. (A ChemChina értékéről nincs megbízható információ.) Mindkét fúziót azonban - mérete miatt – számos versenyhatósággal még engedélyeztetni kell. A Bayerék esetében ez még nagyon messze van, hiszen eleve kéretlen, könnyen ellenségesnek minősíthető ajánlatról van szó.
A hírt egyébként az amerikaiak szellőztették meg, de részleteket egyik fél sem árult el. A Monsanto közleményében megígérte, hogy gondosan áttanulmányozzák majd az ajánlatot, de semmi garancia sincs arra, hogy elfogadják azt. Érdekesség, hogy a Reuters értesülései szerint a Monstanto az idén megkörnyékezte a Bayert, hogy adja el neki terményfejlesztési üzletágát, vagy közös vállalatban egyesítsék azt saját részlegükkel. Erre jött most a válasz az akvizíciós ajánlat képében. Maga a Monsanto vadászból üldözötté vált, hiszen a februárban még versenyben volt a kínaiakkal a Syngentáért, majd kikosarazásuk után azt közölte, hogy tulajdonképpen „egyedül is jól megvan”.
A Monsantóra a Bayer hazai riválisa, a BASF is vevő lenne. A felvásárlási terv hivatalossá válása lelombozta a befektetőket, a Bayer árfolyama 8 százalékkal két és féléves mélypontjára zuhant, elsősorban a fúzió magas költségvonzata tölti el aggodalommal a részvényeseket. Inkább közös vállalatok létrehozásában látnának fantáziát, az kevesebb rizikóval jár. Bár árról még nincsen szó, a Bernstein Research 53,7 milliárd dollárra becsüli a kifizetendő összeget, adósságátvállalással együtt. szerintük az ügylethez 27 milliárd dollár értékű tőkebevonásra lehet szüksége a Bayernek. A Citi elemzői az 57-65 milliárd dolláros sávba várják a vételárat. A Bayer szerezhet még pénzt a Covestróban még meglévő 4 milliárd euróra becsült pakettje, illetve a 7 milliárdra taksált állategészségügyi üzletágának eladásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.