BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bill Gates verhetetlen

A tavalyelőtti bukásokat hamar feledni tudták 2017-ben a Bloomberg 400-as toplistáján szereplő multimilliárdosok. Bill Gates kirobbanthatatlan az élről.

Nem lehetnek babonások a világ leggazdagabbjai: a 2015-ben elfüstölt összeg 13-szorosát nyerték vissza tavaly, ez 238 milliárd dollárnak felel meg. Összvagyonuk 5,7 százalékkal 4400 milliárd dollárra bővült. Az „elitklub” kiheverte a tavalyelőtti árupiaci sokk hatásait, noha a Brexit, a terrorizmus felerősödése, Donald Trump elnökké választása és a kínai gazdaság növekedésének bizonytalansága tavaly is bőséggel szolgáltatott kockázatokat.

Ezeket azonban összességében kiválóan kezelték a szupergazdagok – derül ki a Bloomberg napi rendszerességgel frissített, 2012 óta vezetett toplistájából, amely a nyilvánosság számára hozzáférhető adatok felhasználásával készül. A krém krémjét képező első tízben a tavalyról ismert arcokkal találkozhatunk, körükben minimális átrendeződés történt.

Bill ­Gates Microsoft-alapító 8,9 milliárddal 90,6 milliárd dollárra gyarapította vagyonát, de barátjának, a második helyét novemberben visszaszerző Warren Buffett nagybefektetőnek még jobb éve volt: ő 10,8 milliárdos plusszal zárt, ami annak köszönhető, hogy a Berkshire Hathaway alapítója döntően a Trump-barát üzletágakban érintett, így a bankszektorban, az építőiparban és a logisztikában. Az év igazi nyertese viszont Harold Hamm, az amerikai Continental Resources olajtársaság elnöke. A palaolaj- és gázkitermelő cég megduplázta tartalékait, s a nyomott árak ellenére nyereségesen működik. Hamm vagyona 8,2 milliárd dollárral több mint a duplájára, 15 milliárdra ugrott, ez az 59. helyre volt elegendő.

Visszatérve az élbolyhoz, a harmadik helyen Európa leggazdagabb embere, a spanyol Amancio Ortega, a Zara divatmárkáról ismert Inditex alapítója végzett, bár egy százalékot veszített a vagyonából. A divat változásaira azonnal reagáló ruhakereskedelmi lánc őrzi első helyét a világban, ám az idén a vártnál minimálisan gyengébb számokat produkált, ez áll a háttérben. Jeff Bezos tartja negyedik helyét, noha 2015-ös bravúrját nem tudta megismételni.

Az Amazon internetes csomagküldő főnöke akkor 31 milliárdos növekménnyel 59,7 milliárdra hizlalta vagyonát, ehhez tavaly csupán 5,7 milliárdot tudott hozzátenni. Ezzel tartja a távolságot a ­Facebook-alapító Mark Zuckerberggel szemben, aki 4,2 milliárd dolláros növekményt felmutatva elérte az 50 milliárdos álomhatárt, ez az ötödik helyhez elég. Ezzel megelőzte a folyamatos lejtmenetbe kapcsolt latin-amerikai telekomkirályt, Carlos Slimet, az egyetlen milliárdost, aki 2012-ben egy rövid időszakra meg tudta törni Bill Gates egyeduralmát. A leggazdagabb hölgy a listán a 94 éves Liliane Bettencourt, a francia kozmetikai óriás, a L’Oréal egykori vezetője.

A magyar trióhoz ezúttal sem csatlakozott senki: Soros György „langyos” évet zárt. Egész évben küzdött a 25. helyért, de Steve Ballmer egykori Microsoft-vezérigazgató végül elvitte előle. Soros a milliárdok számát tekintve viszont hozta a 25-öt, s tavaly 843 millióval lett gazdagabb, elsősorban aranypiaci befektetéseinek köszönhetően. Az 59. helyre futott be, azaz oda csúszott le Thomas Peterffy, a legnagyobb dolláralapú elektronikus értékpapír-kereskedő, az Interactive Brokers 72 éves elnöke, akinek rendesen betett a 2016-os év: vagyonának ötödét elvesztette, így végül 14,5 milliárdon zárt.

Steven Udvar-Hazy, a világ egyik legnagyobb repülőgép-lízingcégének, az Air Lease Corporationnek a 70 éves vezérigazgatója vagyonáról és helyezéséről nem közölt adatot a Bloomberg, de a Forbes 3,7 milliárd dolláros tavalyi becslése alapján neki is biztos helye van a leggazdagabbak 400-as listáján. (A lista a 200. helyig hozzáférhető.)

Egyébként Amancio Ortega kereste a legtöbbet a tavalyi utolsó kereskedési napon, 501 milliót tapasztott vagyonához, míg a legtöbbet Jeff Bezos veszítette: 1,2 milliárd dollárt, megelőzve az 506 milliótól képletesen búcsút vevő Mark Zu­ckerberget és a 411 millióval karcsúsodó Larry Page-et. Ezek az értékek egyben jól tükrözik, egy-egy hír vagy esemény mennyire képes megmozgatni a vagyonokat. Még két hasonló jó nap, és Ortega akár visszaszerezheti a második helyet Warren Buffett-től.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.