Ugyan a mértéke még a tíz százalékot sem éri el, de a tavalyi év azonos időszakához képest legalább már csökkenő tendenciát mutat az egészségügyi dolgozók elvándorlásának mértéke. Az Egészségügyi Engedélyezési Hivatal első háromnegyed éves adatai alapján 2012 első kilenc hónapjában 1660-an kérték ki a külföldi munkavállaláshoz szükséges „jó hírnév igazolást”, idén ugyanakkor már „csak” 1546-an. Egyedül a gyógyszerészek és a szülésznők közül vállaltak többen munkát az országon kívül (a tavalyi 46-tal szemben 53 gyógyszerész, illetve 10 helyett 16 szülésznő), a többi szakmában, ha minimálisan is, de csökkent az elvándorlók száma. Míg a tavalyi esztendő első háromnegyed évében 912 orvos távozott, idén 775; a 388 ápolóval szemben 378 döntött a távozás mellett.
Továbbra is a fiatalok azok, akik a leginkább elvágyódnak: az idén eddig útnak indult egészségügyiek több mint 80 százaléka 45 év alatti.
Az orvosszakmák migrációs listáját még a belgyógyászok és a háziorvosok vezetik, mindkét területről félszázan-félszázan távoztak. A számokból egyértelműen látszik, hogy a tendenciát nem sikerült megállítani a hiányszakmákban: szeptember végéig 32 aneszteziológus, 26 csecsemő- és gyerekgyógyász, 16 kardiológus, 14 radiológus, 13 traumatológus és 11 pszichiáter hagyta el az országot. De más szakmákban is ijesztően nő azok száma, akik nem Magyarországon akarnak praktizálni, ezek között egyre nagyobb számban vannak gasztroenteorológusok, fül-orr-gégészek, szemészek, sőt még többen nőgyógyászok.
A Magyar Orvosi Kamara és a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének e héten ismertetett felmérése még nagyobb orvosmigrációt vetít előre, mivel a megkérdezettek 17 százaléka jelezte, hogy egy-két éven belül külföldön tervez munkát vállalni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.