Az Orvosi Hetilapban megjelent tanulmány szerint ennek főként az az oka, hogy a kórházak nem igazán érdekeltek az osztályok kialakításában, lehetőség helyett pluszköltségnek tekintik, és az előírt szakdolgozói képzési feltételeket sem szívesen vállalják fel. De az alulfinanszírozottság sem mellékes szempont: a valódi, minőségi hospice költségeinek az OEP-támogatás csak mintegy 75 százalékát tette ki a kórházi és 80 százalékát az otthoni ellátásban.
Pedig a hospice-nak immár több mint húszéves hagyománya van Magyarországon. A szolgáltatók száma folyamatosan növekszik is, ám ezek döntően otthoni szolgálatok. Az egyesület felmérése szerint tavaly összesen 87 betegellátó intézmény, illetve otthoni szolgálat végzett OEP-finanszírozott hospice-tevékenységet. A 14 kórházi hospice-részleg mellett 64 otthoni ellátást nyújtó csoport, 4 mobil team (kórházi támogató csoport) és 3 palliatív járóbeteg-rendelés. Két gyermek hospice-ház is működik: Törökbálinton 5, Pécsett 2 ággyal, de ezeket nem finanszírozza az egészségbiztosító.
A tanulmány szerzői szerint fontos lenne, hogy megyénként legalább egy olyan kórházban legyen hospice-ellátás. Ez különösen fontos lenne azért is, mert hazánkban 2013-ban a végstádiumú daganatos betegeknek alig több, mint 22 százaléka, nyolcezer ember részesült hospice-ellátásban. Nagy a tájékozatlanság azonban a hospice elrendelhetőségéről, sok orvos is összetéveszti a krónikus, illetve ápolási ellátással.
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.