BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A végstádiumú daganatos betegek negyede sem kap hospice segítséget

Az Egészségügyi Világszervezet ajánlásai alapján egymillió lakosonként legalább 50 olyan kórházi ágyat kellene fenntartani, amely végstádiumú betegek kezelését szolgálja. Ez Magyarországon legalább 500 hopspice-ágyat jelentene, ám a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület szerint 14 kórházi osztályon, 200 ágyon folyt tavaly intézményi hospice-palliatív ellátás.

Az Orvosi Hetilapban megjelent tanulmány szerint ennek főként az az oka, hogy a kórházak nem igazán érdekeltek az osztályok kialakításában, lehetőség helyett pluszköltségnek tekintik, és az előírt szakdolgozói képzési feltételeket sem szívesen vállalják fel. De az alulfinanszírozottság sem mellékes szempont: a valódi, minőségi hospice költségeinek az OEP-támogatás csak mintegy 75 százalékát tette ki a kórházi és 80 százalékát az otthoni ellátásban.

Pedig a hospice-nak immár több mint húszéves hagyománya van Magyarországon. A szolgáltatók száma folyamatosan növekszik is, ám ezek döntően otthoni szolgálatok. Az egyesület felmérése szerint tavaly összesen 87 betegellátó intézmény, illetve otthoni szolgálat végzett OEP-finanszírozott hospice-tevékenységet. A 14 kórházi hospice-részleg mellett 64 otthoni ellátást nyújtó csoport, 4 mobil team (kórházi támogató csoport) és 3 palliatív járóbeteg-rendelés. Két gyermek hospice-ház is működik: Törökbálinton 5, Pécsett 2 ággyal, de ezeket nem finanszírozza az egészségbiztosító.

A tanulmány szerzői szerint fontos lenne, hogy megyénként legalább egy olyan kórházban legyen hospice-ellátás. Ez különösen fontos lenne azért is, mert hazánkban 2013-ban a végstádiumú daganatos betegeknek alig több, mint 22 százaléka, nyolcezer ember részesült hospice-ellátásban. Nagy a tájékozatlanság azonban a hospice elrendelhetőségéről, sok orvos is összetéveszti a krónikus, illetve ápolási ellátással.

Az első az otthoni ellátás

Hospice-palliatív ellátást azok az előrehaladott állapotú, elsősorban daganatos betegek kaphatnak, akiknek a várható túlélési ideje előreláthatóan nem haladja meg a 6–12 hónapot. Az ellátást kezdeményezheti a beteg, a hozzátartozója, a családorvos, illetve kezelő- vagy a szakorvos. A hatályos szabályozás szerint a terminális állapotú betegeket elsősorban otthonukban kell ellátni, intézeti hospice-ba azok kerülhetek, akinek az otthoni ellátása nem megoldott, illetve a szükségletek, igények fokozódásával a család, a beteg ezt igényli.


-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.