BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az orvosok 12 százalékát bántalmazta egy betege

Amíg az orvosok úgy látják: a műhibaügyekben a bíróságok elfogultak a betegek irányába, az utóbbiak állítják: az orvosi hiba még mindig tabunak számít. Többek között erre a következtetésre jutott a Szinapszis Piackutató az orvosi és a betegjogokat vizsgálva, ezen belül is azt, hogy mennyire vannak tisztában az őket érintő egészségügyi jogokkal, illetve mit gondolnak a felek egymásról e kérdést illetően.

A téma fontosságát bizonyítja, hogy hazánkban évente átlagosan mintegy 400-500 kártérítési per kezdődik, a megítélt kárösszeg mintegy 2 milliárd forintot tesz ki.

A kutatásból az látszik, hogy több ponton is jelentős a véleménykülönbség a betegek és az orvosok között. A doktorok 86 százaléka érzi úgy, hogy jogi értelemben az orvosok teljesen kiszolgáltatottak, ám ezzel a laikusok mindössze 35 százaléka ért egyet. Másképpen látják a helyzetet, ha azt kérdezik tőlük, vajon a félelem a jogi következményektől mennyire árnyékolja be egy orvos szakmai munkáját: a praktizálók 69 százaléka szerint nagyon is, ám csak a betegek 38 százaléka osztja ezt a véleményt.

Jellemzően a doktorok, de magas arányban a laikusok is egyetértenek azzal, hogy az egészségügyben a jogi kérdések szerepe biztosan felértékelődik a jövőben, illetve abban, hogy az orvosi hibák kezelésének, kommunikációjának nincs kultúrája Magyarországon.

Így azon sincs mit csodálkozni, hogy a felmérésben részt vett orvosok 32 százaléka ellen indítottak már eljárást tevékenysége során, további 40 százalékukat „csak” megfenyegették ezzel. Az elégedetlenek majdnem 90 százaléka érezte úgy, bár oka lett volna e lépések megtételére, végül nem lépett: 70 százalék a hosszadalmas procedúrától riadt vissza, 44 százalék a felmerülő költségektől, de még mindig van 32 százalék, aki nem tudja, hová kellene fordulnia panaszával.

Ha be nem is perelték, a megkérdezett doktorok 12 százaléka szenvedett el viszont már fizikai bántalmazást betegétől, és további 20 százalékuk hallott ilyen esetről közvetlen környezetében. A fiatal doktorok körében lényegesen nagyobb arányban fordul elő ilyesmi, és az alacsonyabban iskolázott, rossz szociális helyzetű betegkörrel rendelkező orvosok esetén jóval gyakoribb a fizikai atrocitás és a jogi fellépés is.

Az orvosok amúgy meglehetősen kritikusak önmagukkal szemben: 16 százalékuk egyáltalán nem, további 45 százalékuk inkább nem tartja felkészültnek az orvostársadalmat a betegjogokkal kapcsolatos kérdések, helyzetek kezelésére. A betegek ennél sokkal pozitívabban látják a helyzetet, itt több mint 70 százalék azok aránya, akik szerint a doktorok kellő tudással és készségekkel rendelkeznek a vitás helyzetek kezelésére. A Szinapszis adatai szerint a betegek többsége nem az orvosi ellátás színvonalával, hanem az orvosok hozzáállásával elégedetlen. Csaknem 40 százalékuk továbbra is elégtelennek tartja a tájékoztatást, amit az orvostól kap.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.