Magyarországon is bevezetik a licensz-vizsgát az orvosi továbbképzésben, ám egyelőre nem kötelező jelleggel. A készülő rendeletmódosítás 13 szakorvosi licenszt sorol fel három kategóriában. A beavatkozási licensz olyan speciális beavatkozás elvégzésére jogosítja majd fel tulajdonosát, mint amilyen például a mellkassérültek traumatológiai ellátása vagy az endoszkópos ultrahangvizsgálat. A több szakma határterületére érvényes interdiszciplináris licensz birtokában lehet majd valaki a cukorbetegekkel vagy a magas vérnyomásban szenvedőkkel foglalkozó specialista, míg, aki egy-egy szakterületen belül szeretne mélyebb, komplexebb ismereteket elsajátítani – például, mint alvás- vagy elhízás szakértő –, az specializációs licenszt szerezhet. A vizsga megszerzéséhez elméleti és gyakorlati képzésen kell részt venniük az orvosoknak.
Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint éppen ez utóbbi az oka annak, hogy a jogszabálytervezet kompromisszumos megoldásként egyelőre nem teszi kötelezővé a licenszvizsgákat. A rendeletalkotók sem rugaszkodtak el ugyanis attól a realitástól, hogy ma a hatéves orvosegyetemi képzés után még 7–9 évbe telik, mire az orvosok megszerzik a szakvizsgát, a licenszképzést pedig csak ezt követően lehet elkezdeni. Ami nemcsak idő- és emberi erőforrás-igényes és költséges is, nem csupán a képzésben részt vevő, de a munkáltatója számára is, hiszen az éppen távol lévő doktort helyettesíteni kell.
A kórházszövetségi elnök szerint ennek ellenére fontos előrelépés, hogy – ha most még csak lehetőségként, de – a nyugati országokhoz hasonlóan nálunk is bevezetik a licenszvizsgákat az orvostovábbképzésben. Mert bár a magyar rendszer alapvetően szakvizsgaközpontú, és sok, másutt kuriózumnak számító szakvizsgát lehet szerezni – amilyen például a gyermek-gasztroenterológus vagy a sportorvostan –, a licenszekkel egy-egy igencsak speciális vagy nagy rutint igénylő területen szerezhet jártasságot az orvos.
„Előremutató, de jelképes intézkedés, és nem jelenti a betegbiztonság javulását” – reagált a Magyar Rezidens Szövetség elnöke. Hiszen – mondja Dénes Tamás – továbbra is lehetséges, hogy egy általános sebész pajzsmirigyet is operáljon. Hozzátette: ahhoz, hogy a jövőben a licenszrendszer megfelelően működjön, meg kell állítani az orvos-elvándorlást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.