BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkent 240 orvosság ára

Már nincs tartalék a gyógyszerárakban, hiányt mutat az Egészségbiztosítási Alap

Július elsejével több mint 240 generikus (lejárt szabadalmi védettségű) gyógyszerkészítmény termelői ára csökkent, átlagosan 2,4 százalékkal – tudtuk meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sajtóosztályától. Ezek között különféle fekélybetegségek és felfúvódást megszüntető készítmények, fájdalomcsillapítók, gombásodás kezelésére szolgáló bőrgyógyászati szerek, gyulladásgátlók, reuma elleni készítmények, hányáscsillapítók és émelygés elleni szerek, antibiotikumok, antihisztaminok, urológiai készítmények és vérnyomáscsökkentők vannak. A biztosító 2007-ben hirdette meg a negyedévenkénti árversenyt a cégek generikus termékei között, akkor az évi árcsökkentés átlagos mértéke meghaladta a 23 százalékot, ez jelentősen mérsékelte a gyógyszerkiadását. A generikusprogram ugyanis évi 15-20 milliárd forint megtakarítást jelentett az Egészségbiztosítási Alapnak (EA), a betegek terhei pedig éves szinten 10-15 milliárddal csökkennek. Ám, mint az várható volt, lassan elfogy az ármérséklésben lévő tartalék. Egy bizonyos szint alatt a cégeknek ugyanis nem éri meg termékük piacon tartása, így aztán kérik annak törlését a társadalombiztosító (tb) listájáról. Többek között azért is teszik ezt, mert a hazai alacsony ár miatt az exportpiacok is hasonló árpolitikával állnak elő.

A generikusprogram alapján az OEP az egymással helyettesíthető gyógyszerek közül folyamatosan a legolcsóbbnak az alapján állapítja meg a teljes termékcsoportba tartozó szerek támogatását. Ezért az adott terápiás csoporton belül egyes gyógyszerek térítési díja nőhet, így a betegeknek, ha nem váltanak át olcsóbb készítményre, többet kell fizetni. A kezelőorvos és a gyógyszerész segíthet abban, hogy az addig alkalmazottal azonos terápiát szolgáló, olcsóbb készítményt írjon föl. Ám a doktorok – a betegek érdekében – nem szívesen váltanak orvosságot, különösen, ha egy-egy készítmény alkalmazása bevált.

Egyelőre nem tudni, a tavalyival azonos összegű, 345,3 milliárd forintos gyógyszerkassza elég lesz-e az idén a gyógyszerárak támogatására. Tény, május végéig – a tartalék figyelembevétele nélkül – a tb 12,7 milliárd forinttal többet költött a patikákban kiváltott gyógyszerek árának támogatására az időarányos előirányzathoz képest. Az idei keretösszegbe egyébként bekalkulálták a gyógyszer-gazdaságossági törvény alapján a cégekre kivetett 12 százalékos különadót, amelyet a tb által támogatott orvosságok forgalma alapján kell befizetniük az EA-ba. Tavaly ez az összeg meghaladta a 42 milliárdot, májusban 4,1 milliárdot fizettek be. A gyógyszerköltségek állami és magánfinanszírozásának aránya a vényköteles körben két éve 44 százalék volt a betegek javára, tavaly az általuk fizetett rész 40 százalékra csökkent. Ám gyógyszerügyi elemzők szerint az idén ismét eléri a 2008. évi szintet. Mivel a nyugdíjasok helyzete nem mondható ideálisnak, ám körükben nagy a gyógyszerfogyasztás aránya, nem járható út a medicinák tb-támogatásának további csökkentése. A lakosság egészségi állapota sem indokolja a fogyasztás visszafogását. Annál is inkább, mert a többi európai országhoz képest sincs túlfogyasztás Magyarországon. A vényköteles orvosságok tekintetében – az előző évhez hasonlóan – tavaly is 172-175 euró volt fejenként, ez az EU-országokban 2002-ben már megközelítette a 250 eurót. Nem lehet a gyógyszerkassza-megtakarítás eszközeként alkalmazni sokáig azt sem, hogy a tb nem fogadja be a támogatott készítmények körébe az új, innovatív szereket. Tavaly év végén tizenhét ilyen készítmény várt egy évnél régebben a befogadásra, s ezekből eddig csak néhány került föl a támogatott szerek közé. Pedig a szakmai és költséghatékonysági vizsgálatokat végző hivatalok bizottságai mindegyiknek a támogatását javasolták, hiszen azok hiánypótló szerek, és a súlyos betegségek korszerű terápiájára alkalmasak.

Az új kormány párbeszédet ígér a gyógyszerpiac szereplőivel, s ősszel várhatóan módosul a gyógyszer-gazdaságossági törvény is. Az EA jelenlegi állapota miatt azonban nem valószínű, hogy eltörlik a gyógyszercégekre kivetett különadót. Annál inkább nem, mert az alap hiánya május végén meghaladta a 43 milliárd forintot, s ebben jelentős szerepe van a járulék csökkentésének, és annak is, hogy a biztosító januárban kéthavi finanszírozási összeget utalt az adósságokkal küszködő kórházaknak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.