Magyarországon uniós kvóta szerint leosztott mennyiségben kell genetikai vizsgálatokat végezni a marhahúsokon, hogy az esetleges lóhússzennyezést feltárják a hatóságok – mondta a Világgazdaságnak Helik Ferenc.
A Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatóságának vezetője szerint ez hazánkban évente több száz vizsgálatot jelent. A szakember annak kapcsán nyilatkozott nekünk, hogy a napokban a sajtóban megjelent: hét személy ellen emeltek vádat, amiért lóhúst és selejtes marhahúst árultak minőségi marhahúsként budapesti húsüzletekben. A vádirat szerint az elkövetők 2011. szeptember eleje és 2013. január vége között egy szarvasi családi háznál legalább 140 lovat és 60 selejtes szarvasmarhát vágtak le, majd a vágásokból legalább 32 tonna, mintegy 36 millió forint értékű húst hoztak forgalomba. Hogy melyik budapesti piacról volt szó, azt a Nébih munkatársa nem nevezte meg, mondván, az ügynek vége, a piac rossz hírbe hozása nem indokolt, az ott áruló többi kereskedő ugyanis teljesen ártatlan az ügyben. A budapesti húsboltos a becslések szerint legalább 55 millió forint bevételre tett szert ilyen módon.
Helik Ferenc rámutatott: a lóhús fogyasztása nem veszélyes. A probléma abból adódhat, hogy nem ismert a lovak származása, a vágás nem vágóhídon történt állatorvosi húsvizsgálattal, az állatokat nem látta állatorvos, és egyéb, a nyomonkövethetőséget szolgáló szabályokat sem tartottak be az elkövetők. A lovak levágása nem is vágóhídon, hanem egy háznál történt – tette hozzá Helik Ferenc. Mivel az ügy 2013-ban véget ért, ma már elmondható, hogy az elkövetők tevékenysége nem eredményezett megbetegedést vagy ételmérgezést. További probléma, hogy a hasznosítatlan húsrészeket, belsőségeket az egyik vádlott a sertéseivel és a kutyáival etette fel – ez is tilos. A csontokat és lókoponyákat egy tanyán helyezték el, még csak el sem temették a hulladékot. A vádlottak ezért akár öt év börtönt is kaphatnak.
Az, hogy a viszonylag olcsón megszerezhető lovakat levágva a húst átcímkézik és marhahúsként próbálják értékesíteni, nem új trükk. 2013-ban egy botrány egész Európát megrázta, miután kiderült: Romániában legálisan levágott lovak húsát Franciaországban marhahúsként értékesítették. Rövidesen több országból is jelezték, hogy lóhús van a darált marhahús közé keverve, egy magyar húsüzem is gyanúba keveredett. A botrány különösen érzékenyen érintette a brit Tescót és az IKEA-t – utóbbinak a húsgolyóiról derült ki, hogy esetenként lóhúsból vannak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.