BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre erősebb a gyógyszerfüggés

Megbetegedni nem kifizetődő, a gyógyszergyártók részvényeiből betárazni viszont kifejezetten ajánlatos lehet a jövőben – következtethető ki az IMS Health friss felméréséből. Az amerikai intézet szerint gyógyszerekre globálisan több mint 1400 milliárd dollárt fogunk elkölteni 2020-ban. Az emelkedés évi 4 és 7 százalék közötti lesz. Az IMS az idei gyógyszerszámlát 1070 milliárd dollárosra becsüli. A növekedést egyfelől a feltörekvő országokban az egészségügyi ellátás színvonalának javulása, másfelől számos rákgyógyszer és más elterjedt betegségek ellen kifejlesztett új, hatékony készítmény megjelenése okozza majd. Az ígéretes új gyógyszerek számát 225-re teszik, ezeknek a harmada a rák kezelésére szolgál, de sok, szív- és érrendszeri, illetve autoimmun betegségekre hatásos medicina is forgalomba kerül. A ritka betegségek gyógyításához szükséges, rendkívül drága készítmények is megdobják majd a számlát. A drágulást némiképp kompenzálja a szabadalmuk lejártával „közkinccsé” váló gyógyszerek utángyártásának beindulása. A márkástól az olcsóbb, generikus termékek felé eltolódó kereslet 178 milliárd dolláros megtakarítást hoz éves átlagban, s ez a tétel már tartalmazza a gyorsan terjedő, biotechnológiával előállított készítmények 41 milliárdosra becsült árleszorító hatását – írja a Reuters.

Öt év múlva a jelenleginél 24 százalékkal több, összesen 4500 milliárd adag gyógyszert használunk fel, egy-egy dózis átlagárát 30 centre, azaz mai áron közel 90 forintra becsüli az IMS. A Föld lakosainak fele 2020-ban átlagban legalább napi egy tablettát vesz be, tíz évvel ezelőtt ez az arány még csak egyharmad volt. A felmérés szerint a hagyományos gyógymódokat egyre több helyütt medicinákkal helyettesítik, a gyógyszerfogyasztás fellendülésében Kína, India, Indonézia és Brazília nagy szerepet játszik. 

A leghúzósabb azonban továbbra is fejlett országok gyógyszerszámlája lesz, a teljes költés 63 százalékát 9 ország adja össze 2020-ban. Az ő kiadásaik a mai 580 milliárd dollárról 880 milliárdra ugrik, amit elsősorban az magyaráz, hogy számukra megfizethetőek a piacra bevezetett legdrágább új gyógyszerek is. A legnagyobb fogyasztó az Egyesült Államok marad 575 milliárd dollárral, míg a feltörekvők legnagyobbika, Kína 165 milliárd dollárt költ majd gyógyszerekre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.