BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hasznos lehet az integráció

Hideg zuhanyként érte a Pécsi Tudományegyetemet: úgy integrálták a városban működő megyei kórházzal, hogy az egészségbiztosító nem rendelt többlet-teljesítménykeretet számukra a megnőtt feladatokkal arányosan. Erről az IME egészségügyi szaklap konferenciáján számolt be Endrei Dóra, a tudományegyetem orvos-igazgatója. Mivel a tb csak az engedélyezett teljesítményeket finanszírozza, ami jócskán alatta marad a betegforgalomnak, az intézmény adóssága halmozódik. Amúgy az integráció helyes irány, hiszen megvalósulásával kivédhetők a párhuzamos ellátások, a jelenlegi tizenhét telephely ugyanis – az uniós források felhasználásával – ötre csökken majd, ez tetemes megtakarítást hozhat az egyetemnek.

Ezt erősítette meg Kókay András, az Állami Egészségügyi Központ (ÁEK) gazdasági igazgatója. Két éve a Honvéd-, a MÁV- és a Szabolcs utcai kórház összevonásával jött létre az ÁEK. Korábban 40-42 milliárd forint működési költségvetésből gyógyított a három intézmény, az idén 26 milliárd az integrált kórház évi költségvetése. Kókay András szerint ez annak ellenére következett be, hogy heti 168 órában fogadják a betegeket, s az ellátottak száma 800 ezerrel, 1,2 millióra nőtt. Az ÁEK „halálát” az okozhatja, hogy az egészségpénztár 54 százalékkal csökkentette a finanszírozott gyógyítási teljesítménykeretüket, pedig az integrációval a rendészeti intézményekben dolgozók mellett területi ellátási kötelezettségük is nőtt, s ügyeleti szolgálatot is adnak.

A kórházvezetők attól is tartanak, hogy a júliustól hatályos gyógyítási minimumfeltételeknek az intézmények 80-90 százaléka nem tud megfelelni, így az ÁNTSZ megvonhatja a működési engedélyüket. Elsősorban az orvoshiánytól tartanak, ugyanis a Magyar Kórházszövetség szerint egy egyetemi évfolyamnyi doktor hiányzik a kórházakból. Tóth Árpád, a Veszprém megyei kórház igazgatója a gyermek-egészségügyi ellátást hozta példaként. Az új szabályok 40-45 gyermekorvost írnak elő a számukra, ez a jelenlegi létszám duplája. Ápolói és más szakdolgozói területen is kritikus hiánynyal küszködnek. Ám a műszerezettség terén is több területen irreálisak az előírások. Például a szubintenzív osztályokat olyan műszerekkel kellene felszerelni, mint az intenzíveket, ez pedig fölösleges pénzkidobás. A rendeletet a realitásokhoz kellene igazítani – tette hozzá. NTE

Hivatalosan nem lehet pénzt kérni

Kevés a pénz, ám a hatályos jogszabályok mégsem engedik, hogy állami gyógyintézményben hivatalosan, meghatározott díjért magánellátást végezzenek. Pedig – tiszteletben tartva a várólisták sorrendjét – számtalan fizetős tevékenységet nyújthatnának, s az így kapott forrásokkal csökkenthetnék a várakozási időt, visszaszoríthatnák a hálapénzt. A veszprémi kórházban például bevezették volna a kismamáknak a hivatalos szülészorvos- választást úgy, hogy a kórház szerződést kötne a választott orvossal és a pácienssel. A szülés után a páciens kifizetné az előre meghatározott díjat, amiből hivatalosan részesülne a doktor.

Az Egészségbiztosítási Felügyelet az orvosválasztást engedélyezte ugyan, de a díjfizetést nem. Így tovább maradhat a hálapénz, amiből viszont nem részesül a kórház.

Az Egészségbiztosítási Felügyelet az orvosválasztást engedélyezte ugyan, de a díjfizetést nem. Így tovább maradhat a hálapénz, amiből viszont nem részesül a kórház.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.