A kormány által garantált 250 millió forint négyszerese kellene ahhoz, hogy a háziorvosok érdemben tudják javítani a prevenciós munkájukat – mondta a Világgazdaságnak Komáromi Zoltán háziorvos, országos szakfőorvos. Annak kapcsán kértük ki a véleményét, hogy az Egészségügyért Felelős Államtitkárság április 1-jétől új és egységes indikátorrendszert vezetett be az alapellátásban dolgozók gyógyító-megelőző munkájának mérésére és jutalmazására. Ezzel átlagosan 50 ezer forinttal több pénzt utalhat számukra az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). (Egy átlagos praxis havi OEP-bevétele 750-800 ezer forint.)
Két éve kezdeményezte az akkori kormányzat a háziorvosi és házi gyermekorvosi szolgálatok által végzett munka ösztönzésére az egységes rendszer bevezetését. E szerint a praxisok minősítése komplexen történik. Az OEP-nek küldött saját jelentéseik mellett a biztosító adatbázisában az is megtalálható, hogy egy-egy biztosított milyen kórházi, szakrendelői ellátásokat vett igénybe, elment-e a kötelező vagy az ajánlott daganatos szűrővizsgálatokra, megmérték-e a vércukrát, megnézték-e koleszterinszintjét. Mindezek a fokmérői annak, hogy a háziorvos jó gazdája-e a rábízott praxisnak.
Komáromi Zoltán pártolja a betegségek megelőzését célzó vizsgálatokat, a páciensek gondozását, maga is részt vett az ezek mérését is tartalmazó indikátorrendszer kidolgozásában. Ennek alkalmazása azért is fontos, hogy az ország valamennyi rendelőjében ugyanazt az ellátást kapja meg a biztosított. Ám tapasztalata szerint az 5400 felnőtt-háziorvosi rendelő közül mindössze négyszázban képesek e szerint dolgozni. Ahhoz ugyanis, hogy az akut betegek ellátása mellett a többi páciens gondozásával, szűrésével is foglalkozzanak, két helyiségre és az orvos mellett két szakdolgozóra van szükség. Az orvos az egyik munkatársával ellátja a napi 60-80 beteget, a mellette lévő szobában pedig a másik asszisztens foglalkozik a praxisba tartozó többi pácienssel.
Ám a hatályos jogszabály szerint jelenleg egy orvos és egy asszisztens szükséges egy háziorvosi rendelőbe. Komáromi Zoltán egy EU-s pályázat eredményeként képes két ápolónőt foglalkoztatni, ám a TÁMOP-pályázat május végén lejár, s azt nem váltja ki az új finanszírozással ígért havi 50 ezer forint – mondta. Legalább 200 ezres többletforrásra lenne szükség havonta, amely lehetővé tenné a kisebb beruházásokat, új eszközök vásárlását, a magasabb színvonalú, minőségibb betegellátást.
Receptírás
Anyagilag ösztönzi a háziorvosokat az OEP áprilistól a költséghatékony orvosságok felírására. Újdonság, hogy a doktorok rövid időközönként visszajelzést kapnak gyógyszerfelírási gyakorlatukról, az általuk felírt orvosságok mennyiségéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.