Ismerik az orvosképzés és szakképzés valódi természetét. Békaperspektívából élik meg a problémákat és látják az egészségügy mostani helyzetét. Ám a bér nem fedezi a megélhetést, életpálya helyett kényszerpálya vár rájuk. Az egyetemen protokollok szerint tanítják őket, hogyan lássák el a beteget, ám a gyakorlatban sokszor káosz fogadja őket.
Mélyvízbe kerülnek: túlterhetek, egyedül ügyelnek, háttér nélkül. Így a betegellátás színvonalát nem tudják képviselni. Sokszor a rezidensek adnak egymásnak tanácsot, mert nincs mögöttük tapasztalt orvos. Fiatal orvosok két-három állással, túlterhelten dolgoznak. A fiatalok az elméleti képzést jónak találják, ám a gyakorlati képzéssel 44 százalékuk elégedetlen. A végzős hallgatók 93,1 százaléka hálapénz nélkül is itthon dolgozna, ha a bére megduplázódna.
Papp úgy látja, a szakorvosképzés összeomlás előtt áll. A rezidensek nem szankciókkal 4 év erejéig, hanem motiváló tényezőkkel élethosszig kell itthon tartani. Egy hónapon belül 300 orvost veszíthetnek el, ha a régi rendszer marad. Mint mondta, az Orbán-kormány talán partnerként kezeli őket és nem szankcióban gondolkodik.
A civilszervezetek szerepéről beszélt a Világgazdaság Egészségügyi konferenciáján Simon Tamás a Magyar Rákellenes Liga elnöke, betegszervezetek képviselője.
A Magyar Rákellenes Liga 37 alapszervezettel, 3 600 taggal dolgozik és 40 millió forintból tíz kórháznak juttat forrást műszerfejlesztésre. Mint az elnök fogalmazott, sokan azt hiszik, hogy az üdvösséghez elegendő csupán a jó szándék és az elhivatottság. Ami viszont hiányzik: sokszor nem csak a pénz, de a józan szakmai szempontok elfogadása. A kormányzati és a civil szervezeteknek együtt kell gondolkodniuk.
Véleménye szerint az egészségnevelés és formálás egészségmegőrzés terén a civil szervezetek lehetőségei igen nagyok. Az elnök abban bízik, hogy sikerül jó együttműködést kiépíteni az új kormánnyal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.