„Egy új gyógyszer kifejlesztése napjainkban már dollár-milliárdokba és akár 8-12 évbe is kerül, így nem mindegy, mennyi idő alatt kapja meg az engedélyt egy klinikai teszt. Ahogyan az sem, hogy mennyibe kerül ” – magyarázta a professzor. Nem véletlenül csökkent az utóbbi években nagyjából 20 százalékkal az unió országaiban és nőtt ugyanennyivel a fejlődő országokban, főként Törökországban, Indiában végzett gyógyszervizsgálatok száma. Az országok és a vizsgálóhelyek között óriási a verseny – mondta Kovács Péter -, ezért mindent meg kell tenni azért, hogy ne csökkenjen a magyarországi megrendelések száma.
A megrendelők az elérhető publikációk szerint mintegy 15 milliárd forintot fizetnek ki közvetlenül a vizsgálóhelyeknek. Ezek nagy része kórházban vagy klinikán működik, amelyek belső szabályzata határozza meg, hogy a vizsgálati díj mekkora hányada illeti meg az intézményt, és mekkora a konkrét munkát végző egészségügyi személyzetet. Az azonban biztos, hogy miután ezzel a bevétellel mindenki jól jár, mindenütt arra törekednek, hogy az orvosok, ápolók is érdekeltek legyenek a vizsgálatokban, ami sokszor az utolsó megtartó erő – fogalmazott a részlegvezető.
Ezen felül becslések szerint évente körülbelül 35 milliárd forintot érkezik a magyar gazdaságba a gyógyszervizsgálatok kapcsán. Ez a cégek itthoni költéseiből (irodabérlet, foglalkoztatás, szolgáltatás- és áruvásárlás) tevődik össze.
A vizsgálatba vont betegek, illetve egészséges önkéntesek száma a vizsgálat jellegétől függően évente 15 és 30 ezer között változik. Egészségeseken leginkább az úgynevezett alapvető vitális paramétereket (biztonságosság és tolerálhatóság) tesztelik a készítményeket, a hatásosságot és a mellékhatásokat általában betegeken vizsgálják. Az előbbiek 60-150 ezer forint közötti összeget kapnak a részvételért, az utóbbiaknak leggyakrabban a költségeit térítik.
A vizsgálatba vont betegek, illetve egészséges önkéntesek száma a vizsgálat jellegétől függően évente 15 és 30 ezer között változik. Egészségeseken leginkább az úgynevezett alapvető vitális paramétereket (biztonságosság és tolerálhatóság) tesztelik a készítményeket, a hatásosságot és a mellékhatásokat általában betegeken vizsgálják. Az előbbiek 60-150 ezer forint közötti összeget kapnak a részvételért, az utóbbiaknak leggyakrabban a költségeit térítik.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.