BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jogos volt a H1N1-járvány kihirdetése

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Vissza kell utasítani az Európa Tanács korábbi elnökének állítását, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) indokolatlanul hirdette ki a H1N1-influenza-világjárványt – mondta a Világgazdaságnak Jakab Zsuzsanna, a WHO Európai Regionális Irodájának februártól kinevezett igazgatója.

Az igazgató asszony öt éve irányítja az Európai Unió Betegségmegelőzési és Járványügyi Központját, így tájékozott a H1N1-járvánnyal kapcsolatos ügyekről.

A német Wolfgang Wodarg az évszázad egyik legnagyobb botrányaként említi a járvány kihirdetését, ezért az Európa Tanács elé viszi az ügyet, s bizonyítani is tudja, hogy a WHO-t bizonyos tudósok és a gyógyszergyárak befolyásolták a döntésében. Csak az EU-országokban 5 milliárd eurós kiadást okozott a tagállamoknak – állítja. A világ egészségügyi hatósága szerinte a madárinfluenza során is hibázott, hiszen akkor sem volt világjárvány.

Alultáplált betegek, egészséges alultápláltak - Konferencia
A táplálásterápia jelentősége a betegek gyógyulásában
2010. 02. 25.

A hatályos szabályok szerint a WHO-nak akkor kell bejelentenie a legmagasabb fokozatú járványveszélyt, ha az minden földrészre kiterjed, márpedig a H1N1 vírusnál ez történt – állítja Jakab Zsuzsanna. A madárinfluenza kapcsán csak a járvány lehetőségéről beszélt, ám a legtöbb ország ennek alapján elkészítette a pandémiás terveit. Így a tavaly Mexikóban kirobbant új influenzajárványt már ezek birtokában tudták kezelni a kormányok, megfelelő vakcina és gyógyszerkészleteket vásároltak, ezzel sok ember életét mentették meg. Eddig több mint húszezren vesztették életüket, Magyarországon 94-en haltak meg a vírussal összefüggő szövődményekben. Hazánkat a lakosság 30 százalékos átoltottságával csak a svédek, a franciák és a norvégok előzik meg az EU-ban. A szakemberek számítanak egy második hullámra is, ezért az igazgató asszony azt mondja: nem szabad leállni az oltással. Azt remélik, hogy a járvány 2011-re lecseng, utána el lehet majd gondolkodni azon, hogy a földrajzi kiterjedtség mellett kell-e vizsgálni kell a vírus virulenciáját – mondta.
Kormánydöntések.
Februártól páciensenként ismét 162 forintos kártyapénzt kapnak a háziorvosok, mivel a kormány tegnapi ülésén jóváhagyta, hogy a második fél évtől, a minőségi munka díjazására szánt 2 milliárd forint időarányos részét felhasználhatja e célra az egészségpénztár. Székely Tamás szakminiszter arról is tájékoztatott, február 4-től felszámolják a H1N1-influenza miatt felállított oltópontokat, hiszen csökkent a térítéses vakcinák iránti érdeklődés. Eddig 5,5 milliárd forintot költött a tárca és az ÁNTSZ a járvány elleni védekezésre, s most, hogy alábbhagy a fertőzés, elemzik az eddigi munkát, és módosítják a pandémiás tervet, hogy felkészüljenek az újabb hullámra – tette hozzá. Elfogadta a minisztérium azon javaslatát is a kormány, hogy visszamenőlegesen, a jelentett listák alapján az iskolaorvosok is megkapják az oltások beadásáért járó 200 forintot.

Bajnai megköszönte
Megköszönte a tisztiorvosi szolgálat szakembereinek az új típusú influenza elleni védekezésében kifejtett munkáját a kormányfő. Bajnai Gordon úgy fogalmazott: az egészségügyi dolgozók segítségével sikerült megbirkózni a váratlanul jött H1N1-járvány első hullámával. Kiemelte, hazánk dobogós helyen áll a védekezésben, közel 3 millióan vették föl eddig a védőoltást. Az egészség megóvása mellett a gazdaság szempontjából is fontos a járvány megakadályozása – tette hozzá. Az új típusú vírus hazai megjelenése óta 7491 betegnél készítettek virológiai vizsgálatot, 1976 esetben igazolódott a H1N1-fertőzés, és 94 ember hunyt el az új influenza szövődménye miatt, 25 százalékuk fiatal volt – mondta Falus Ferenc tiszti főorvos. A múlt héten 14 200 megbetegedést regisztráltak.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.