Erről a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke beszélt annak kapcsán, hogy a parlament az idei évhez hasonló nagyságrendű plusz támogatást szavazott meg a gyógyszertáraknak jövőre is. Hankó Zoltántól megtudtuk: a tb-támogatott orvosságok értékesítéséből ugyan előzetes becslések szerint mindössze 46,2 milliárd forint árrés-bevétele származik idén a patikáknak, ez azonban a 3,6 milliárd forintos generikus kompenzációval és a 4,5 milliárdos szolgáltatási díjjal kiegészítve már 54,3 milliárdos össz-árrésbevételt jelentenek.
A pótlólagos források, valamint a gyógyszertárak feszesebb, felelősebb gazdálkodása is hozzájárultak ahhoz, hogy kevesebb a veszteséges gyógyszertár. Míg 2009-ben 600-650 patika működött negatív szaldóval, tavaly mintegy 330, és ez év végéig számuk várhatóan már 300 alá kerül. Ennek, valamint a gyógyszer-nagykereskedők szigorúbb fellépésének köszönhetően a 2009. évi 61,2 milliárdról tavaly év végére 45,1 milliárdra mérséklődött a patikák tartozása. Ebben ugyan benne vannak az átütemezett és a leírt adósságok is, ennek ellenére Hankó Zoltán reményei szerint a folyamat idén tovább folytatódott.
A kamara elnöke hozzátette: a patikák számának csökkenése az utóbbi években lelassult, hosszabb távon reálisan 2300 körüli gyógyszertár működik majd az országban. A gyógyszer-kiskereskedelemben foglalkoztatottak száma – egyrészt a patikák számának mérséklődése, másrészt a racionálisabb gazdálkodás miatt – csökkent, de ez, hangsúlyozta, elsősorban nem gyógyszerész vagy szakasszisztens, hanem „egyéb” munkaerő leépítésével járt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.