Év végéig részletekben fizetné ki a hozzá tartozó kórházak tavalyi szállítói tartozását az állam – egy lapunk birtokába került levél szerint erről az egészségügyi államtitkárság tájékoztatta a beszállítókat. A levélből kiderül: miközben a kórházak még nem rendezték a 2011-es adósságaikat, tulajdonosuk, az állam elvárja a beszállítóktól, hogy további engedményeket tegyenek. Így azt, hogy a részletfizetéssel érintett összegre ne számoljanak fel kamatokat, és a nem faktorált késedelmi kamatokat engedjék el. Azt is szorgalmazzák, hogy ha nem közbeszerzésről van szó, a cégek 150 napos fizetési határidőt fogadjanak el. Ezt azzal magyarázzák, hogy az egészségügyi intézmények jelentős része a szerződésekben foglalt 60 napos fizetési határidő helyett általában 180 napra fizet. Mint a levélben írják, az általuk diktált feltételekkel kötött „megállapodások” első körben a már állami, majd az államosítandó kórházakra, vagyis lassan a teljes egészségügyi intézményi kör legalább 80 százalékára vonatkoznának.
Úgy tudjuk, az államtitkárság levele enyhén szólva sem talált kedvező fogadtatásra a beszállítói oldalon. A gyógyszer- és orvosieszköz-beszállítók már többször elmondták: tisztában vannak az egészségügy nehéz helyzetével, de nem hitelezhetnek a végtelenségig a kórházaknak.
Ami az állam kéréseinek teljesíthetőségét illeti, a jogszabályok szerint a cégek nem mondhatnak le kamatköveteléseikről, erről bíróság is döntött. A késedelmi kamat elengedésére vagy mérséklésére éppen az államháztartás alrendszerébe tartozó intézmények esetében nincs lehetőség, ezt a polgári törvénykönyv tiltja.
A fizetési határidők kitolásával is olyasmit kért az államtitkárság, ami jogszabályba ütközik. Az EU vonatkozó irányelve ugyanis minden állami kötelezettség tekintetében kötelezővé teszi alapesetben a harmincnapos kifizetést, ez alól az egészségügyi tárgyú megrendeléseknél is maximum 60 napos teljesítést engedélyez. Ezt Magyarország január 1-jétől be is építette a közbeszerzési törvénybe. A féléves fizetési határidő egyébként is irreálisan hosszú, a kórházaknak ugyanis nem csupán tőkeerős nagy cégek, de kisvállalkozások is szállítanak, amelyek működésképtelenné válhatnak. Lapunk értesülései szerint a beszállítók mindezek miatt sem fogadták pozitívan a kórházadósság kezelésére vonatkozó kormányzati elképzeléseket. Ehelyett már ez év elején elhangzott olyan javaslat a részükről, amelynek lényege, hogy a cégek lejárt, rendezetlen követeléseiket levonhassák adófizetési kötelezettségeikből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.