BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Matuzsálemkorú altatógépek

Negyven-hatvan éves gépeket is kénytelenek használni ma a magyar egészségügyben, ahol egyre elavultabbak a nagy értékű orvosi eszközök. A gép-műszer kataszter adatai ugyan nem feltétlenül megbízhatóak, azért radiológus és aneszteziológus társaságok vezetői is megerősítették: a hazai egészségügyben sajnos egyáltalán nem ritkák a matuzsálemkorú gépek.

Az elmúlt évek fejlesztései ellenére sem csökkent, ellenkezőleg, emelkedett a Magyarországon használt orvosi gépek, műszerek átlagéletkora. Különösen aggasztó a helyzet a súlyos, életveszélyes állapotú betegeknél használt altató- és lélegeztető gépek, betegfigyelő monitorok, inkubátorok tekintetében – derül ki az orvosi gép-műszer kataszterből, amely jelenleg mintegy 143 ezer, 50 ezer forintnál drágább tételt tartalmaz.

Míg tíz évvel ezelőtt átlagban 11 évesek voltak, ma már nagykorúak a műtőkben használt altatógépek. A nyilvántartások szerint ráadásul 1953-ban gyártott, vagyis csaknem 60 éves altatógéppel is kénytelenek még dolgozni egyes helyeken az aneszteziológusok. Nem sokkal jobb a helyzet a lélegeztető gépekkel: ezek átlagban öt évet öregedtek az elmúlt tíz évben, ami azt jelenti, hogy a legújabb és a legrégibb gépeket is számba véve, többnyire 15 éves respirátorokat használnak az egészségügyi intézmények.

A betegmegfigyelő monitorok átlagéletkora 10 év alatt csaknem megduplázódott: 2002-ben 7 év volt, ma 13. Ráadásul ezek között is vannak olyanok, amelyek annak ellenére mutatják még mindig az életjeleket, hogy már több mint 40 éve használják őket.

A koraszülöttek vagy beteg újszülöttek túlélését biztosító inkubátorok többsége is elképesztően elavult. Tíz év alatt 8-ról 15 évre emelkedett az átlagéletkoruk, a legöregebb darabokat még 1964-ben gyártották. Bár többnyire nem a súlyos, életveszélyes állapotú betegeknél használják, mégis az ellátás alapeszközeinek számítanak a röntgengépek, amelyek az altatógépekével azonos ütemben öregedtek el az elmúlt tíz évben. Jelenleg az átlagéletkor már itt is 18 év, szemben a tíz évvel ezelőtti 11 évvel. A legrégebbi, még használatban lévő röntgengépek 1959-ben készültek.

Az aneszteziológiai, intenzív terápiás gépeket optimális esetben legfeljebb 10 évig lenne szabad használni – legalábbis ez a szakmai ajánlás. Bogár Lajos országos szakfelügyelő főorvos azonban azt mondja, ennek az elvárásnak az intézmények sajnos nem tudnak eleget tenni, a legutóbbi „fiatalítás” is már hat éve volt. 2006-ban, a Rácz Jenő vezette szaktárca több mint 8 milliárd forintot fordított altató- és lélegeztető gépek, betegőrző monitorok és defibrillátorok beszerzésére. Ebből a géppark nagyjából egyharmadát tudták lecserélni, és bizony ezek az „új” berendezések is elmúltak ma már 6 évesek. Ennek ellenére Bogár Lajos hangsúlyozza: a betegeket semmilyen hátrány nem érheti a miatt, mert régi gépekkel altatják vagy őrzik őket. „A műhibaperek miatt az intézménynek jól felfogott érdekük, hogy csak olyan eszközökkel dolgozzanak, amelyek használatát a szakszervizek engedélyezik.”

A Magyar Radiológusok Társaságának főtitkára is a betegbiztonságot emelte ki: "az, hogy egy röntgengép akár 18 éve működik, nem jelenti azt, hogy akár a betegek, akár az egészségügyi személyzet számára veszélyes lenne vele dolgozni – hangsúlyozta Morvay Zita. Mint mondta, az ÁNTSZ rendszeresen ellenőrzi a gépek állapotát, méri a gépek által kibocsátott sugárterhelést. A szakember megerősítette, hogy a hagyományos röntgengépek cseréje halad talán a leglassabban a radiológia területén, de ennek leginkább az az oka, hogy az intézményi fejlesztések az olyan modern képalkotó eszközök beszerzését preferálták, mint a CT és az MR. Nem véletlen, hogy az utóbbiak esetében a szakma nem is javasolja, hogy az egészségbiztosító 10 évesnél öregebb berendezésekkel végzett vizsgálatokat finanszírozzon. Ennek ellenére persze, a kórházak anyagi helyzete miatt, ma éppúgy van már ennél az életkornál idősebb CT és MR, ahogyan az ultrahang-berendezések között is előfordulnak 12 évnél is régebben használatban lévők, holott ezeknél is ez lenne a szakmai maximum életkor. Morvay Zita azt mondta, a röntgenberendezések megújítását felgyorsíthatja, hogy ezeknél is megjelent az utóbbi években a digitális technológia.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.