A laborvizsgálatok finanszírozásának jelenlegi helyzetét nem túlzás alkotmányellenesnek nevezni, mivel a tényleges költségeknek csupán a tört részét fedezi az egészségbiztosítási finanszírozás, így az elvégzett vizsgálatoknak nagyjából az egyharmadát fizetik teljes áron – állítja a Magyar Laboratóriumi Diagnosztikai Társaság (MLDT) elnöke. Kovács L. Gábor szerint az anyagi korlátok megalázó helyzetbe hozzák a laborszakmát, mert az intézményeknek más területről kell elvenniük a pénzt, hiszen az orvosok által megkért vizsgálatokat muszáj elvégezni.
A közelmúltban egy konferencián több kórházvezető is erről panaszkodott, jelezve, hogy a laboratóriumi vizsgálatok költségigénye 150–200 százalékkal túllépi a keretet. A kórházak elvileg csak annyi pénzt költhetnek laborvizsgálatokra, amennyi pénzt erre az egészségbiztosítótól kapnak, amelynek azonban egy, a parlament által előre meghatározott büdzséből kell gazdálkodnia. A probléma oka, hogy a laborkassza évek óta nem emelkedett: 2005-ben éppúgy 21 milliárd forint körüli összeget szántak erre a célra, mint 8 évvel később. Miután pedig az esetek száma sem változott, évi körülbelül 14 millió, egy esetre ma éppúgy nagyjából 1500 forint jut, mint 2005-ben, és egy beavatkozásért is átlagosan mindössze 130 forintot fizet az OEP, nyolc éve változatlanul.
Kovács L. Gábor közölte: a szakma hiába mondja, hogy ennyi pénzből nem lehet gazdaságosan működtetni a laborokat. A helyzeten csak minimálisan javítana, ha ahol lehet, ott koncentrálnák a vizsgálatokat, mert akkor legalább a műszerberuházásra kevesebbet kellene költeni.
Az egészségügyi államtitkár szinte pontosan egy évvel ezelőtt jelentette be, hogy összevonják a kórházi laboratóriumokat, jelentősen csökkentve azok számát. Szócska Miklós akkor úgy fogalmazott, hamarosan központi laboratóriumi rendszert alakítanak ki, mert ennek nyomán hasonló megtakarítás érhető majd el, mint a kórházak központosított energia- vagy gyógyszerbeszerzéseivel. Ez utóbbi, mint lapunk megírta, alig halad, a laborösszevonásokról pedig az óta sincs hír. Jelenleg éppúgy 230 laborral van szerződése az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak, mint 2011-ben.
Az MLDT elnöke azt mondja: a szakma már régen kidolgozta azokat az egyértelmű javaslatokat, amelyek valóban csökkenthetik a kiadásokat, részben a laborösszevonásokkal, részben annak meghatározásával, hogy az egyes betegellátási szinteken hogyan lehetne a kéréseket racionális keretek közé szorítani. Sok pénzt meg lehetne fogni a felesleges vizsgálatok kiküszöbölésével is, amihez bevezetésképpen egy országosan egységes elektronikus laborbeutalót kellene bevezetni – teszi hozzá Kovács L. Gábor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.