BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mire mentek el a fogturizmus milliárdjai?

Több mint négy évvel azt követően, hogy Orbán Viktor miniszterelnök kiállt a fogászati turizmus átfogó fejlesztésére irányuló program mellett, és több mint egymilliárd forintnyi támogatás kifizetése után sem látszanak a konkrét eredmények. Pedig arra, hogy Magyarország megtarthassa vezető szerepét a fogturisták ellátásában, uniós forrásból is milliárdok jutottak.

Csaknem napra pontosan négy évvel ezelőtt, 2011. április 21-én kötött együttműködési megállapodást az átfogó fogászati turizmus fejlesztési program megvalósításáról Orbán Viktor kormányfő és a programot koordináló Orvosi Turizmus Iroda (OTI) Zrt. elnök-vezérigazgatója, Szűcs László. Még ugyanabban a hónapban egy határozattal egymilliárd forintot biztosított a kormány a program előkészítésére. (A program alapítói között volt Bátorfi Béla, a miniszterelnök fogorvosa is.)

Ezt követően két uniós programot is hirdettek a Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztési Programhoz kapcsolódóan. Az „Innováció a fogászatban” projekt keretében összesen 138 pályázó majdnem 3 milliárd forint támogatásban részesült. A kormány uniós pályázati portáljának információi szerint a támogatást „innovatív fogászati technológiák” bevezetésére fordítják az érintett fogászatok, fogtechnikai műhelyek. Mint azt a Világgazdaságnak korábban Szűcs László elmondta: a pályázaton azok a vállalkozások indulhattak, amelyek regisztráltak a Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztési Programban, és vállalták, hogy vállalkozásukban alkalmazzák a fogászati turizmus fejlesztési know-how licence szerinti ismereteket. 

 másik, „A magyarországi fogászati turizmus területén működő magyar fogászati vállalkozások versenyképességének javítása és hálózati innováció keretében megvalósuló összehangolt piacfejlesztéshez kapcsolódó támogatás” címmel kiírt pályázaton már csak az előző uniós kiíráson nyertes cégek indulhattak. Ezen összesen csaknem egymilliárd forintot osztottak szét összesen 39 nyertes között.

Szerettük volna megtudni, hogy a milliárdos támogatások eredményeképpen sikerült-e megvalósítani a fogászati turizmus fejlesztési program indulásakor megfogalmazott célokat, például, hogy „három év alatt megduplázódjon, öt év alatt megháromszorozódjon a Magyarországra beutaztatott és ellátott fogászati turisták száma”. Az uniós pénzek felhasználását ellenőrző Nemzetgazdasági Minisztérium a programot koordináló OTI Zrt.-hez irányította lapunkat, ahonnan több mint egy hónap elteltével sem kaptunk választ arra a kérdésünkre, mennyivel nőtt a Magyarországra látogató fogászati turisták száma, illetve mennyivel több vendégéjszakát töltenek el nálunk.

Szűcs László, a zrt. vezérigazgatója ugyanakkor most azt közölte lapunkkal, hogy „A több milliárdos sajtóhírekkel ellentétben a Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztő Kft., illetve a Magyar Fogászati Turizmus Szervező Kft. mindeddig egyetlen forint magyar költségvetési vagy európai uniós támogatást sem kapott. 2012–2014 között kapott viszont az NFÜ vagy MAG Zrt. közreműködésével 3 milliárd forintnyi hazai és EU-támogatást az a több száz pályázó – fogászatok, fogtechnikák, kereskedők –, akik érdekeltek a fogászati turizmus fejlesztésében.”

Szűcs László arra a hírre is reagált, hogy – mint lapunk tegnapi számában megírta – az OTI Zrt., valamint két másik, a Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztési Programiroda cégcsoporthoz tartozó vállalat, a Magyar Fogászati Turizmus Szervező Kft. és a Malév Air Tours Kft. egy-egy projektje is szerepel az Európai Bizottság által kifogásolt GOP-projektek között. A vezérigazgató azt mondta: „a pályázó vállalkozásokat nem értesítették arról, hogy pontosan mit kifogásol az unió. A kérdéses pályázathoz kapcsolódó fogászati turizmus projekt még nem zárult le, ennek megfelelően elszámolást sem kellett még készíteniük, így egyetlen egy forint támogatási forrást sem kaphattak meg eddig a GOP-3.3.2 uniós támogatásokból.”

A kormány uniós pályázati portáljának nyilvántartása is igazolja ez utóbbi állítást. Abból azonban az is kiderül, hogy a szintén a cégcsoporthoz tartozó Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztő-, Kutató- és Tudástranszfer Központ Kft. 2013 őszén majdnem 1,3 milliárd forint támogatást nyert el, hogy 2015 végéig létrehozzon Kecskeméten egy fogászati kutató-fejlesztő és allergiaközpontot. A támogatásból pedig 300 millió forintot előlegként már kifizettek a cégnek, mégpedig a portál nyilvántartása szerint az uniós támogatások felfüggesztésének bejelentése után, április 14-én.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.