Ipar. A generikus és az innovatív gyógyszerek támogatásának egyensúlyával lehetne menedzselni az ideivel azonos nagyságrendűre tervezett, 300 milliárd forintos gyógyszerköltségvetést – mondta tegnapi évértékelőjét követően a Világgazdaságnak Leitner György a Glaxo-SmithKline (GSK) multinacionális gyógyszercég hazai leányvállalatának vezérigazgatója. Úgy látja: bizonyos generikus készítmények árának csökkentésével 10 milliárdos megtakarítás érhető el, amit az új orvosságok társadalombiztosítási (tb) befogadására fordíthatnának. Másféle megtakarítás – a lakosság rossz egészségi állapota miatt – nem képzelhető el. Ezekhez képest az idei, átlagosan 3 százalékos gyógyszerfogyasztás-bővülés igen alacsony.
Az idei esztendő gyógyszer-piaci mérlegét megvonva úgy látja, vannak pozitív jelek, hiszen az új egészségügyi kormányzat partnerként kezeli az ipart és törekszik a gyógyszerek tb-támogatási körbe vonásának transzparenciájára. Ám egyelőre késik az új készítmények tb-listára kerülése, köztük van a GSK öt terméke is, amelyek urológiai, hematológiai, onkológiai és oszteoporózis-betegségek korszerű kezelését szolgálnák. Nem fedezhető fel az egészségügyi ágazat választások előtt beharangozott priorizálása. A kórházak ugyan hamarosan 27,5 milliárd többletforrást kapnak, de az meg sem közelíti az év végére becsült 80 milliárdos adósságállományuk mértékét.
A gyógyszeripart továbbra is sújtja a tb-támogatott készítmények és az orvoslátogatók után fizetendő adó, amelynek összege az idén 53-54 milliárd forinttal növeli az Egészségbiztosítási Alapot (EA). S ugyan a k+f-re fordított költségeik 20 százalékát a cégek leírhatják ebből a speciális adóból, ám a parlament előtt lévő törvénymódosítás szerint azt a jövőben nem az EA-ból kaphatnák vissza, ám egyelőre nem ismert a forrása.
A vezérigazgató szerint a következő hat évben a világpiac innovatív gyógyszerei harmadának-negyedének szabadalma lejár, ez 200 milliárd dollárt jelent, s kérdés, hogyan sikerül e készítmények másolatainak (bioszimi-ler készítmények) előállítása, s miként alakul a további originális kutatás. A GSK e tekintetben egyelőre jól áll, a nagyvállalatnál 27 új molekula és védőoltás van késői fejlesztési fázisban, 20 teljesen új készítmény lesz. Ha minden jól megy, 2-3 év múlva terápiás védőoltást kaphatnak a tüdőkarcinómás és melanómás betegek. Amúgy a GSK méhnyakrák elleni, HPV-védőoltást itthon – az önkormányzatok támogatásával – már az idén 20 ezer kislány megkapta, a rotavírus ellen pedig 16 ezer újszülöttet oltottak be.
Megtudtuk azt is, hogy az anyacég fölvásárolta az amerikai Stiefel vállalatot, amely különféle bőrgyógyászati orvosságokkal, gyógyszerkozmetikumokkal és vény nélküli szerekkel megjelenik hazánkban is, amit ma jelentenek be a nyilvánosságnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.