A tárcavezető tegnap a parlament egészségügyi bizottságának beszámolt arról is, az idén tartani tudják a 343 milliárdos gyógyszerkasszát, ám 4,7 milliárddal ki kell egészíteni a gyógyászati segédeszközökre fordított kiadásokat.
Az ellenzéki képviselők a kórházak válságos helyzetét kérték számon, és sürgették, hogy mielőbb kapják meg a szakmai szervezetek és a kormányzat képviselőivel kötött megállapodás szerint járó többletforrást. Ám a miniszter szerint ebből eddig csak 4,5 milliárdot utalhatott át az OEP, a további 6 milliárdos ígérvényre – mivel annak fedezete a jövő évi költségvetésben van – csak januárban számíthatnak. Amúgy januárban plusz egyhavi juttatást kapnak az intézmények, amely fedezetet nyújt a közalkalmazotti státusúak 100 ezer forintos bruttó jövedelemkiegészítésére. A miniszter szerint is alacsony az ágazatban dolgozók bére, ám – a gazdasági válság miatt – jelentősebb jövedelememelésre nem ad módot a jövő évi költségvetés.
A gyógyító intézményrendszer átalakításra szorul. A fenntartók a struktúraátalakítást – egyeztetve az ÁNTSZ munkatársaival – saját hatáskörben elvégezhetik. Az OEP számítása szerint a 16 ezer aktív ágyból 4000 kihasználatlan, ugyanakkor egyes gyógyítási szakterületekről 800 hiányzik.
Kérdésre válaszolva a tárcavezető elmondta: a minisztériumi intézményekben ellenőrzik a közbeszerzéseket, ám az önkormányzati kórházakat a fenntartóiknak kell felügyelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.