Az Országos Gyógyszerészeti Intézettől kapott adatok szerint ugyan a 2007-es 407-hez képest mára 553-ra nőtt a patikán kívül árusítható gyógyszerfélék száma, a jogszabály azonban továbbra is csak azokat a készítményeket engedi ki a gyógyszertárakból, amelyek esetében „az öndiagnózis egyértelműen felállítható, a tévedés valószínűtlen, vagy nem jár súlyos egészségügyi következményekkel, és a mellékhatás vagy a nem várt kölcsönhatás még jelentősebb mértékű túladagolás esetén sem nagy”.
Ilyen formán hat év elteltével is döntően vitaminok, láz- és fájdalomcsillapítók, megfázás elleni szerek, görcsoldók, savlekötők, sebkezelők, enyhébb gyulladásos megbetegedések kezelésére használatos orvosságok, homeopátiás szerek, étrendkiegészítők találhatók meg a benzinkutakon, drogériákban és élelmiszerboltokban.
Információink szerint azonban leginkább a fájdalomcsillapító és a megfázás elleni szerek iránt van a legnagyobb kereslet az összesen 564 elárusítóhelyen, amelyek ÁNTSZ-, illetve OGYI-engedéllyel rendelkeznek.
Ezek közül 241 Drogerie Markt és 138 Shell, illetve MOL töltőállomás. E kétfajta elárusítóhely teszi ki a gyógyszert árusító helyek 67 százalékát, de számos ABC-ben, gyógyászati segédeszköz boltban, gyógynövény szaküzletekben, hipermarketekben és még néhány újságboltban is.
Ezek a kiskereskedők azonban csak a gyógyszerforgalom csekély részéből részesülnek, amit hivatalos adatok híján a nagykereskedők, de még a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) is legfeljebb 1-1,5 milliárd forintra becsül. Hankó Zoltán, az MGYK elnöke azt mondja: annak idején nem is egzisztenciális okokból, hanem gyógyszerbiztonsági szempontból kifogásolták a patikán kívüli értékesítés lehetőségének bevezetését.
Úgy vélik ugyanis, hogy a jogszabályi kitétel ellenére előfordulhatnak olyan interakciók, amelyek különösen az azonos hatóanyagú gyógyszerek túlzott szedésével függnek össze, és amire egy patikus mindenképpen felhívná a beteg figyelmét.
A vényköteles orvosságoknál épp az ilyen és hasonló problémákat megelőzendő engedélyezik áprilistól a gyógyszerészeknek, hogy betekintsenek a páciensek korábbi gyógyszerelési dokumentumaiba, már persze azokéba, akik ez ellen nem tiltakoznak. Úgy tudjuk, miután már most felvetődött, hogy a jogosultságot idővel terjesszék ki a nem receptköteles orvosságokra is, nem kizárt, hogy ha ez megtörténik, újra napirendre kerül a patikán kívüli gyógyszerárusítás ügye, mivel a jogosultság csak patikusokra vonatkozik.
Gyógynövények, segédeszközök, kozmetikumok, étrend-kiegészítők
A patikában is kapható termékek körének áttekintését és kiterjesztését szorgalmazza a Magyar Gyógyszerészi Kamara – mondta lapunknak Hankó Zoltán elnök. A gyógyszerek árának csökkenése miatt ugyanis a patikák árrés-bevételei évek óta csökkennek, másrészt minél szélesebb körű, profilba vágó többletszolgáltatást akarnak nyújtani. Egy évvel ezelőtt a patikák bevételének mintegy 4-5 százaléka nem gyógyszer volt, vagyis körülbelül 4,5 milliárd forintot tett ki az étrend-kiegészítőkből, gyógynövényekből, kozmetikumokból, gyógyászati segédeszközökből származó bevétel. Mivel a patika alapvetően egészségügyi feladatot lát el, jogszabály rögzíti, hogy mit árusíthatnak ott. Ezeknek a termékeknek az egészség megőrzését vagy helyreállítását kell szolgálniuk, ebbe azonban sok minden beleférhet – mondja Hankó Zoltán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.