Ezt annak kapcsán közölte a tárca, hogy Pesti Imre, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa tegnap bírálta a kormányt, mivel 500 gyógyszertár került válságos helyzetbe.
A patikacsődök legfőbb oka, hogy 2006-ban törvénnyel engedélyezték a patikaalapítási liberalizációt, így három év alatt 412-vel, 2407-re nőtt a gyógyszertárak száma. Eközben az árréstömeg jelentősen csökkent, pedig a patikák ebből tartják fönn a működésüket – mondta lapunknak Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke (VG, február 17.). A Fidesz szűkítené a liberalizációt, Pesti szerint a betegellátás érdekében azonnali beavatkozásra van szükség.
Megírtuk azt is, hogy míg az előző években 600-700 gyógyszertárat segített ki az állam havonta 50–150 ezer forint vissza nem térítendő támogatással, az idén ez a lehetőség megszűnt. A kamara a költségvetés tervezésekor ezt kifogásolta, eredménytelenül.
Most már csak a nagy forgalmú patikáktól beszedett, évi 200 millió forint körüli szolidaritási adóra számíthatnak, ám ennek öszszege bizonytalan. Az egészségügyi tárca azonban azt mondja, a rászorulók kamatmentes előleget kérhetnek, de e hónap közepéig csupán 99 patika élt ezzel a lehetőséggel, ez nem utal tömeges likviditási zavarokra – áll a közleményben.
Pesti Imre szerint az előleget vissza kell fizetni. Ma már sokuknak csak készpénz ellenében szállítanak a nagykereskedők. Ezt erősítette meg lapunknak Szabó Ferenc, a Gyógyszer-nagykereskedők Országos Szövetségének elnöke, aki szerint a gyógyszertárak tetemes összeggel tartoznak nekik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.