Felülvizsgálja együttműködését a kórházakkal a legnagyobb kórházi gyógyszerbeszállító, a Hungaropharma – közölte lapunkkal a cég vezérigazgatója. Feller Antal elmondta: a döntést azért kellett meghozniuk, mert kórházi kinnlevőségeik annak ellenére nem csökkentek lényegesen, hogy az egészségügyi intézmények éppen adósságaik rendezésére kaptak a múlt év végén 27,5 milliárd forintot. A pénznek azonban még március közepéig is csak egy csekély része jelent meg a beszállítók számláin.
„Nagyon távol vagyunk attól, hogy összes tartozásukat rendezzék a kórházak” – jelentette ki Feller Antal. Sőt, a vészforgatókönyvek szerint a mintegy 10 milliárdos, csak a gyógyszer-nagykereskedők felé fennálló adósság akár még emelkedhet is, ha a kórházátszervezések nyomán a ma még fizetőképes intézmények helyzete megváltozik. Mindeközben az üzemanyagár emelkedése miatt növekednek a nagykereskedők szállítási költségei, a gyógyszergyárakat érintő megszorítások hozzájuk is begyűrűznek, a Széll Kálmán-terv közvetlen hatásaként – elsősorban a gyógyszerárak csökkentése és a támogatásátsorolások miatti forgalom-visszaesés következtében – jelentősen csökken a fedezetük, jövedelmezőségük. Mindezek miatt egyre nehezebben tudják finanszírozni a kórházi kinnléevőségeiket.
„Komoly erkölcsi dilemma elé kerültünk ebben a helyzetben: korlátozzuk-e a gyógyszerszállítást, vagy megkockáztatjuk kinnlevőségeink további, immár kezelhetetlen szintre növekedését. Hosszú évekig türelmesek voltunk, az adósságok ellenére finanszíroztuk az egészségügyet, de most kénytelenek vagyunk a korlátozás mellett dönteni” – mondta Feller Antal. A vezérigazgató közölte: ez azt jelenti, hogy csak életmentő készítményeket visznek ki azoknak a kórházaknak, amelyek nem rendezik tartozásaikat, illetve csak akkor szállítanak nekik, ha előre fizetnek. Az intézkedés, amelyet néhány kórháznál már tavaly bevezettek, az idén az intézmények 50, de akár 90 százalékát is érintheti.
A teljes képhez hozzátartozik még, hogy a korábbi tőkeinjekciók hatása is csak 1,5-2 hónapig tartott. Így még ha hozzá is jutnának pénzükhöz a beszállítók, egyelőre akkor sem beszélhetnénk hosszú távú megoldásról – magyarázta a vezérigazgató. A gyógyszer-nagykereskedők jövőképét azok a hírek is beárnyékolják, amelyek szerint már tavaly felvetődött, hogy a patikák javára átrendezik a nagy- és kiskereskedelmi árrés mértékét. A helyzet jelenleg a következő: míg a gyógyszerek átlagos nagykereskedelmi árrése 6 százalék, a kiskereskedelmi 14. Az ötezer forintnál drágább orvosságok esetében a patikai árrés már csak 850 forint, még az egymillió forintos készítményeknél is, miközben a nagykereskedelmi árrés ezeknél 5 százalék. Annak érdekében, hogy a drága készítményeknél magasabb árréssel dolgozhassanak a gyógyszertárak, a nagykereskedelmi árrést csökkentenék úgy, hogy annak nyomán a jelenlegi évi 30 milliárd forintnyi nagykereskedelmi árrés mintegy 10 százalékát átcsoportosítanák a patikákhoz.
A Hungaropharma vezérigazgatója azt mondta, ha az átcsoportosítással tovább csökkentik árrésbevételeiket, a gyógyszer-nagykereskedők kénytelenek lesznek jelentősen lefaragni vagy akár teljes egészében megszüntetni a patikáknak adott kedvezményeket. Becslésük szerint, a Széll Kálmán-terv hatására 2012-es árréstömegük már e nélkül is mintegy 3 milliárd forinttal csökken. Az éves szinten átadott engedmény 10 milliárd forintra rúg, ez meghaladja a gyógyszer-kiskereskedelmi szektor 2010-es éves eredményét, amely 7,5 milliárd volt. Mert ugyan a 6 százalékos árrésből még lehet engedményeket nyújtani, de ennél kevesebből már csak a működtetést lehet finanszírozni. Mégpedig valószínűleg csak a szolgáltatás színvonalának csökkentése árán: a patikák és rajtuk keresztül a betegek is később jutnának gyógyszerhez, mert a nagykereskedők nem tudnák vállalni a napi többszöri kiszállítást.
Az árrés újraelosztása helyett Feller Antal szerint külső forrást kell behozni a rendszerbe, például a támogatási rendszer átalakításából származó megtakarítás egy részét lehetne a kiskereskedelmi árrés növelésére fordítani. A vezérigazgató maximálisan egyetért azzal, hogy növelni kell a gyógyszertárak jövedelmezőséget, de nem a másik fél kárára.
Az intézmények azonban e jelentős mértékben csökkentett összeget sem képesek kigazdálkodni: számítások szerint a nagykereskedők mintegy nyolc-tíz milliárd forintos lejárt kórházi kinnlevősége az intézmények mintegy háromhavi gyógyszerforgalmának felel meg, míg a teljes kinnlevőség eléri a 4,5-5 havi forgalmat is.
Haiman Éva Az olcsó árat sem tudják kifizetni Becsült adatok szerint a kórházak havonta átlagosan 5-6 milliárd forint értékű gyógyszert vásárolnak. Valójában azonban ennek alig több mint 60 százalékát kell kifizetniük: engedmény, rabatt és adomány formájában a kórházakban felhasznált orvosságok értékének majdnem 40 százalékát ténylegesen a gyógyszercégek finanszírozták 2011-ben.
Az intézmények azonban e jelentős mértékben csökkentett összeget sem képesek kigazdálkodni: számítások szerint a nagykereskedők mintegy nyolc-tíz milliárd forintos lejárt kórházi kinnlevősége az intézmények mintegy háromhavi gyógyszerforgalmának felel meg, míg a teljes kinnlevőség eléri a 4,5-5 havi forgalmat is.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.