BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Richter: Már csak 10 százalékot tesz ki a hazai piac a forgalomban

Kissé javított idei árbevételi előrejelzésein a Richter Gedeon gyógyszergyár, euróban számolva összességében 3 százalék körüli növekedéssel számol a cég vezérigazgatója. Bogsch Erik keddi budapesti sajtótájékoztatóján jelezte, hogy Oroszországban, Ukrajnában és Lengyelországban a korábban vártnál erősebb lesz a növekedés, Magyarországon pedig - bár korábban 15-20 százalékos visszaesést prognosztizált a cég - 15 százaléknál nem lesz nagyobb a csökkenés.

Az idei első kilenc hónapban euróban 3,6 százalékos árbevétel-növekedést ért el a Richter, ami jó eredmény, és éves szinten is ehhez hasonló várható – mondta Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója kedden.

A Richter 8,93 milliárd forint konszolidált, adózott nyereséget ért el 2012 harmadik negyedévében, 56,7 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában - közölte a gyógyszergyár kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

A nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) szerint a társaság árbevétele a bázishoz képest 6,6 százalékkal, 77,14 milliárd forintra emelkedett. A bázisidőszakinál gyengébb forintárfolyam pozitívan hatott az árbevételre, ez azonban nem tudta ellensúlyozni a marketing- és kutatás-fejlesztési költségek növekedését. Az eredmény csökkenésében szerepet játszott, hogy a bázisidőszakban kiugróan magas egyszeri bevételekhez jutott a társaság. Elemzők 76,57 milliárd forint bevétellel és 10,3 milliárd forint profittal számoltak.

A gyógyszeripari vállalat az év első kilenc hónapjában 243,15 milliárd forint árbevételt és 36,69 milliárd forint adózott nyereséget ért el. A bevétel 11,4 százalékkal magasabb, a nyereség viszont 9,2 százalékkal alacsonyabb lett az egy évvel korábbi bázisnál.

Az egy részvényre jutó eredmény 2003 forint volt a 2012. első három negyedévi profit alapján, az egy évvel korábbi 2165 forint után.
Magyarországon az első három negyedévben 13,7 százalékkal csökkent az árbevétel, 24,24 milliárd forintot ért el.

Stabilitás és kiszámíthatóság

A kormánnyal kötött stratégiai megállapodásról Bogsch Erik úgy vélekedett, hogy az stabilitást és kiszámíthatóságot ad a gyógyszer-támogatási rendszert illetően és a részvényesi struktúra, azaz az állami tulajdon fennmaradásában is.

A hazai piaccal kapcsolatban Bogsch Erik elmondta, hogy tovább zsugorodott a részesedése és már csak 10 százalékot tesz ki a vállalat összforgalmában. Pozitívnak nevezte ugyanakkor, hogy a különadókat változatlanul vissza tudja igényelni a társaság a k+f tevékenységének köszönhetően.

A vezérigazgató úgy vélekedett, hogy a visszaigénylés fennmaradásához is garanciát nyújt a kormánnyal kötött stratégiai megállapodás. Hozzátette: nem számít arra, hogy a Richtert érintően további megszorítások lépnének életbe.

A bevétel jobb, a többi gyengébb

A KBC Equitas szerint a várakozásokhoz képest gyengébb harmadik negyedéves eredményt tett közzé gyorsjelentésében a Richter. A közel 9 milliárd forintos nettó profit 13 százalékkal múlja alul az elemzői konszenzusban szereplő 10,3 milliárd forintos értéket.

„A bázishoz képest is gyenge az eredmény. A 481 forintos egy részvényre jutó eredmény a tavalyi 1107 forintos értéknek kevesebb mint fele, de ha a bázist megtisztítjuk a Polpharma akvizíciójának meghiúsulásáért kapott 8,1 milliárd forintos bánatdíjától, még akkor is 28 százalékkal csökkent az EPS-t éves összevetésben” – hangsúlyozzák az elemzők.

Hozzátették, jelentősen csökkent a Richter pénzügyi vesztesége, a tavalyi bázisidőszak 1,9 milliárd forintos mínuszához képest idén már csak 0,2 milliárdos veszteséget termelt.

Erős visszaesés Magyarországon

A hazai értékesítés nagyobb visszaesést mutat, mint előzetesen sejtettük – írják a KBC elemzői. Éves szinten közel 20 százalékot esett vissza a Richter magyar bevétele. A 2011-ben bevezetett és félévente megtartandó vaklicit éves szinten 5 milliárd forinttal csökkentik a gyógyszercég bevételét 2012 végéig.

Az ötödik helyre szorult vissza a Richter 5,3 százalékos hazai piaci részesedéssel, míg egy évvel korábban még a piac 5,9 százalékát tudhatta magáénak az IMS adatai szerint, ami alapján akkor a negyedik helyhez volt elég. A vényköteles patikai piacon 7 százalékos piaci részesedéssel a harmadik számú szereplőnek számít, míg egy éve még a második volt 7,4 százalékkal.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.