BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Richter-vezér: Kiszorulhatnak a hazai cégek a gyógyszeriparból

A hazai gyógyszeripar jellemzőiről beszélt Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke a Világgazdaság Egészségügyi konferenciáján. Hangsúlyozta: A gazdasági válságból történő kilábalás egyik motorja a hazai gyógyszeripar.

Mint mondta, ezt az iparágat a magas hozzáadott érték, kiváló és magasan képzett szakemberek, kiemelkedően magas K+F és a jelentős export, illetve a biztonságos és magas színvonalú ellátás jellemzi. Azonban hatalmas törések történtek az elmúlt időszakban, bevezették a transzparencia rendeletet, csökkentették a támogatási kulcsokat, így kínálva a magyar piacot az importnak.

Az árcsökkentési kedvezmény egy nyolcadára csökkent (-2,2 milliárd forint/év hazai gyártókra), a három évre vállalt árcsökkentés kedvezménye 1 évre csökken. Ez pedig a hazai vállalatokat sújtotta a legjobban, azokat, akiknek a nemzetgazdasági hozzájárulása a legnagyobb. Egy évvel ezelőtt pedig beindult a „korbácsrendelet”, felemelték a delistázási korlátokat – jelentette ki a Richter vezére.

Ne legyen olyan támogatáspolitika, mely semleges költségvetési hatás mellett káros a hazai gyógyszeriparra – mondta a szakértő. Jelentős problémák között említette az ad hoc jogszabályalkotásnak hatásvizsgálatát érdemi párbeszéd nélkül, nemzetközi ár-összehasonlítást, illetve a sávos adó kérdését. Úgy látja, a gondok miatt a hazai gyógyszeripar kiszorulhat a magyarországi gyógyszerellátásból és megszűnhet a magyar gazdaság motorja lenni.

A megoldási javaslatok között említette a Gyógyszer-finanszírozási törvény (Gyftv) módosítását, különadók, támogatás-volumen szerződések becsatornázását a gyógyszerkasszába, a jogszabályok pontosítását, valamint az átgondolatlan rendeletek visszavonását.

A szakértő a szükséges lépések között említette a közgyógyrendszer átalakítását, egy reális költségvetési terv kialakítását, valamint a kiszámítható befektetői környezetet. Mint mondta, mindezekhez pedig összehangolt kormányzati akarat szükséges. Kiemelte: a Magyarországon működő gyógyszeripar versenyképessége áll legközelebb a nemzetközi élmezőnyhöz.

Bogsch szerint az új kormány célja a kiszámíthatóság, az átláthatóság a jogszabályokban, és több évre szóló megállapodások a gyártók és az OEP között. A kabinet erősítené a generikus programot, árcsökkentő hatást kifejtve ezzel. Egyúttal lefaragnák a gyártói marketing költségeket és újraszabályoznák a patikaalapítás rendszerét.

További részletek és a konferencia korábbi megszólalói itt

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.