Csak egy működőképes egészségügy biztosíthat hátteret az egészségiparnak, ezért az orvostechnikai eszközök gyártói is komoly várakozásokkal fogadták a Széchényi tervet, a helyzet azonban most nem sokkal jobb, mint egy esztendővel ezelőtt.
A szakember szerint az egyik legnagyobb problémát ma a gyógyászati segédeszközök és berendezők gyártói számára az jelenti, hogy a kórházak nem képesek időben fizetni szállítóiknak. Az intézmények lejárt szállítói adósságállománya rohamosan nő, az első félév végén meghaladta a 35 milliárdot, az év végére pedig akár a 80 milliárdot is elérheti.
Az orvostechnikai vállalatok számára ez azért okoz kiemelkedően nagy kihívást, mert a korházak jellemzően az utolsók között fizetik ki az ilyen eszközöket, így az ágazat cégeinek sok esetben komoly akár fél-egy éves kintlévőségeket kellene finanszíroznia. Erre viszont a szektor vállalatainak jelentős része nem képes, emiatt a kialakult helyzet a teljes ágazat számára likviditási gondokat okoz.
Hornyák László hangsúlyozta: a szektor fejlődéséhez az orvostechnikai eszközöket gyártó cégek terheinek csökkentésére lenne szükség. Éppen ezért a szövetség javasolta a kormányzatnak, hogy az ilyen termékek áfáját 18 százalékra csökkentést. A szakember hozzátette: azt már a kormányzat is felismerte, hogy nincs tartalék az egészségügyben, s így az egészségügyi segédeszközök és berendezések árának csökkentése révén sem érhető el további megtakarítás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.