Az idei 300,04 milliárd forinthoz képest kétmilliárddal kellene növelni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) jövő évi gyógyszerkasszáját ahhoz, hogy végre a támogatotti gyógyszerkörbe kerüljön az a 17 innovatív orvosság, amely egy éve vár a befogadásra – mondta Molnár Márk, az OEP ártámogatási főosztályának vezetője. Ám szükség lenne jogszabály-módosításra is.
Ezek elsősorban onkológiai, szív- és érrendszeri betegségek orvosságai, de van köztük néhány, speciális betegség kezelésére szolgáló is, amely több mint egy éve esett át az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet (ESKI) bizottságainak szigorú szakmai és költséghatékonysági vizsgálatain – tudtuk meg Szolyák Tamástól, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnökétől. Lerótták a cégek az ESKI-nek a készítményenkénti 1,5 millió forintos eljárási illetéket is, eddig hiába. Pedig az új szerek bizonyítottan egészségnyereséget produkálnak, ez pedig a beteg és a biztosító számára is fontos. Tb-listára kerülésük érdekében a cégek az egyéni alkuk során készek figyelembe venni a gyógyszerkassza finanszírozhatóságát. Ám ez utóbbi nem okozhat gondot, hiszen a gyártókra kivetett 12 százalékos különadóból bőven jutna az újak támogatására.
Ezt erősítette meg az OEP főosztályvezetőjének kalkulációja is, amely szerint az idén 40 milliárdos adóbevétellel számolnak a 300,04 milliárd forintos gyógyszer-előirányzaton felül. Az általa befogadásra javasolt 17 új orvosság jövő évi költsége kétmilliárdos többletkiadást jelentene a biztosító számára, ezt költségvetési átcsoportosítással kellene előteremteni. Molnár Márk hozzátette: mivel jövőre a cégek a k+f kiadásaik ötödét levonhatják a különadójukból, az OEP gyógyszeradó-bevétele kevesebb lesz az ideinél. Elemzéseik alapján azt is valószínűsíti, hogy a 2010-es várható gyógyszerkiadásuk – változatlan szabályozás esetén – 355-365 milliárd forint lesz, így ha az idei költségvetés összegével számolnak jövőre, az nem fedezi a tényleges kiadásokat. Az év eddig eltelt 11 hónapjában – éves alapon – 329 milliárdot fizetett a biztosító a patikai gyógyszerek árának támogatására, ez 29 milliárddal több a tartalék nélküli előirányzatnál. Ám a 40 milliárdos adóbefizetéssel számolva legalább 11 milliárd lesz a megtakarítás a kasszában.
Szolyák szerint meg kell teremteni a harmóniát a generikus (lejárt szabadalmi védettségű) és az innovatív orvosságok tb-támogatásában. Úgy látja, az előzőek árát csökkenteni kell a gyógyszeripari innováció folyamatos fenntartása érdekében. Ha elmaradna az említett 17 új készítmény tb-listára kerülése, igencsak lemaradna az OEP és csorbulna a hazai betegellátás, pedig jövőre további 69 új készítmény kerül a piacra. Nem lehet egyetérteni a pusztán fiskális kényszer szelekciós szerepével, hiszen az innovációra szükség van. Az új készítmények a hatásos terápia mellett jelentősen csökkentik a táppénzes állomány időtartamát és a biztosító kiadásait is.
Ám a vírusos fertőzésekre alkalmazott antibiotikumok árához és a térítéssel kapható oltóanyagokéhoz is csak 25 százalékot ad a biztosító, így az idén nem várható jelentős többletkiadás a gyógyszerkasszában.
Ám a vírusos fertőzésekre alkalmazott antibiotikumok árához és a térítéssel kapható oltóanyagokéhoz is csak 25 százalékot ad a biztosító, így az idén nem várható jelentős többletkiadás a gyógyszerkasszában. Támogatás előtt A jövő évi költségvetés hétfői végszavazása után döntenek az egy éve tb-támogatásra váró vadonatúj orvosságok sorsáról – mondta lapunknak Pichler Ferenc, a PM sajtófőnöke. Valószínűleg nem fogadhatja be mind a 17 várakozó készítményt a biztosító, ugyanis a költségvetés keretszámai adottak.
Ezért úgy tud befogadni új orvosságokat a támogatotti körbe, ha a már kevésbé hatásos szereket törli a listáról. Azaz a befogadás feltétele a kifogadás. Ám erről a szakmának kell döntenie.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.