Várhatóan ma ismét tárgyal a kormány a gyógyszer-támogatási rendszer átalakításáról szóló előterjesztésről, nem tudni, mennyiben változott az eredeti előterjesztés. Valószínű, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetőjének tartania kellett magát a gazdasági tárca előírásaihoz: az idén 26,3, jövőre 83, azt követően pedig 120 milliárd forintot kell megtakarítani a jelenleg 343,5 milliárd forintos gyógyszerkasszából. Ráadásul mindezt úgy, hogy ne emelkedjenek a lakosság terhei.
Technikailag minden megoldható, kérdés azonban, ki és mennyire sérül – mondta a Világgazdaságnak Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász. A gyógyszerkassza harmadolása ugyanis a cégek mellett növeli a betegek kiadásait, ha nem váltanak vagy állapotuk miatt nem válthatnak át olcsóbb szerekre – véli.
Miközben gyógyszerügyben zajlik az össznépi adok-kapok meccs, érdemes szemlélni a betegek reakcióit. A biztosító áprilisi gyógyszerkiadása drasztikusan megugrott az előző hónaphoz és az előző év azonos időszakához képest is. Szakértők szerint ez a körükben tapasztalt bizonytalanság oka. Normális esetben ugyanis csökkennie kellett volna a kiadásnak, hiszen nem fogadott be új gyógyszereket az OEP, sőt, jelentős árcsökkentést ért el januárban és április elsején is.
A gyógyszerrendelésben nincs szabálytalanság – szögezte le Komáromi Zoltán országos háziorvosi szakfelügyelő, hiszen az orvosok három hónapra előre utalványozhatnak a stabil terápián lévő pácienseiknek. Kedvünkért összehasonlította praxisa idei és múlt évi első négy hónapjának gyógyszerrendelését, s kiderült: ugyan kevesebb dobozt utalványozott, de a tb-támogatás csökkenése miatt a betegek térítési díja 10 százalékkal nőtt. Azt tapasztalja, hogy betegei további tehernövekedéstől tartanak, annak ellenére, hogy a kormány az ellenkezőjét állítja.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.