BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több gyógyszer fogy

Az év utolsó negyedében 2,5 milliárd forint megtakarításra számít az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a gyógyszerkasszában, ha változatlan marad a forgalom összetétele. Ez a generikus (lejárt szabadalmi védettségű) készítmények preferálásának, valamint a gyógyszercégek között meghirdetett versenynek a következménye – mondta lapunknak Molnár Márk, az OEP ártámogatási főosztályának vezetője. Októbertől 390 orvosság ára csökkent, átlagosan 3,5 százalékkal, ezek között negyvenhaté 10-20 százalékkal mérséklődött. Ez utóbbiak vérnyomáscsökkentők és daganatellenes készítmények.

Megtudtuk azt is, az év első kilenc hónapjában 25-30 milliárd forinttal több támogatást fizetett ki a biztosító az orvosságok árának támogatására az előirányzathoz képest. Ám a gyógyszergyártókra kivetett 12 százalékos különadóból eddig befolyt 27 milliárd s az év hátralévő részében várható további 13 milliárd stabillá teszi a költségvetést. A különadót akkor kell fizetni, ha a cégek a biztosítóval kötött megállapodásban rögzített mennyiségnél többet forgalmaznak a támogatott medicinákból – tudtuk meg Gál Péternétől, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének alelnökétől.

Tavaly szufficittel zárt a gyógyszerkassza, a megtakarítást az év végén a háziorvoslás, a járóbeteg-szakellátás és a kórházi ellátás finanszírozásának javítására fordították. Ám az idén a gyógyszerkasszában nem számítanak jelentős maradványra, bár nem lesz szükség más területekről pénz átcsoportosítására sem – mondta a főosztályvezető. Hozzátette: trendelemzéseik alapján jövőre az idei 340 milliárdnál 15-25 milliárddal több lesz a tb-kiadás, ha a szabályrendszer nem változik.

Az évet elemezve egyébként az derült ki számukra, hogy a januári szokásos visszaesést követően februártól minden hónapban többet fizetett a biztosító az orvosságok árának támogatására a korábban elvártnál. Áprilisban például a havi 24 milliárd forintos átlagos támogatás helyett 30 milliárdot.

A trendszerű növekedés szeptemberben megtört, de ebből az egy hónapból nem lehet megítélni, hogyan alakul az utolsó negyedév – szögezte le Molnár Márk. A gyógyszerfogyasztást egyébként jelentősen befolyásolhatja az esetleges influenzajárvány.

Megtudtuk azt is, hogy a betegek az elmúlt években egyre többet fizettek ki a támogatott gyógyszerkészítmények térítési díjaként, ennek legfőbb oka a vásárolt mennyiség fokozatos növekedése volt. A mennyiségi hatáshoz azonban hozzájárult a drágább készítmények előtérbe kerülése a terápiákban. Az elmúlt 13 évet elemezve az OEP arra jutott, hogy csupán két évben volt mérsékelt a betegek térítési díjának növekedése: 2000-ben 8,2, 2006-ban 9,6 százalék volt, a többiben a növekedés két számjegyű.

A 2007-es gyógyszer-támogatási rendszer változásai nem jártak átlagon felüli emelkedéssel, tavaly pedig már csökkenést mutatott a támogatott gyógyszerekre kifizetett betegtérítési díjtömeg. Az idén stagnálnak a térítési díjak. Hozzájárult a betegterhek csökkenéséhez, hogy az OEP 2007-ben bevezette az árlicitet a gyártók között, s az egyes terápiás csoportokban a legolcsóbb készítményt fogadta el referenciaárnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.