Ezzel egyetértettek az ágazat szakmai szervezetei is – mondta lapunknak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Úgy látja, hogy az idén kapott többletforrásból némileg csökkenthetik a beszállítók kifizetetlen számláit. A kórházak adósságállománya ugyanis jócskán meghaladja a 60 milliárdot, egyre nagyobb a függőségük az egészségügy háttériparától. A gyógyszereket és orvostechnikai eszközöket forgalmazók és gyártók azonban hasonlóan kiszolgáltatott helyzetben vannak, hiszen jelentős hitelekből finanszírozzák a tevékenységüket.
Az öt egészségügyi szakmai szervezet többletforrásigényét elismerte a pénzügyi és az egészségügyi miniszter is. A költségvetés végszavazása ugyan még hátravan, de Székely Tamás azt reméli: a honatyák jóváhagyják az eredeti javaslat növelését. Így jövőre 757 milliárd forint lesz a gyógyító-megelőző kassza elő-irányzata, ez az idén 727,6 milliárd volt. A többletpénzek a tűzoltásra elegendők csupán – véli Golub Iván, a fővárosi Uzsoki Kórház főigazgató főorvosa. A jövő évre eredetileg tervezett költségvetés növelése sem szünteti meg az ágazat alulfinanszírozottságát, de a jelenlegi válságos körülmények között mégsem szabad azt lebecsülni – tette hozzá.
Szükség van az ágazat nemzetgazdaságban való helyének átértékelésére – állítja Rácz Jenő, a veszprémi megyei kórház főigazgatója. Annál inkább, mert egy a közelmúltban elkészült tanulmány szerint 2000 és 2007 között duplájára, 6,9 százalékra nőtt az egészségügyi ipar GDP-hez való hozzájárulása, miközben az egészségügyi közkiadások mértéke 2007-ben mindöszsze 5,9 százalék volt.
A kórházi költségek egyébként átlagosan 14,6 százalékkal nőttek úgy, hogy a tb-finanszírozás csökkent. A múlt év harmadik negyedéhez viszonyítva 2009 azonos időszakában 35 intézménynél 100–650 millió forint között, 37 intézménynél pedig 30–100 millió között volt a tb-bevétel csökkenése – mondta Varga Ferenc. Ez jelentősen rontja a betegellátás minőségét is – tette hozzá.
Szükség van a tb-járulék fejében járó juttatások pontos meghatározására is. Ezt bizonyára felgyorsítja majd a gyógyítási minimumfeltételek új rendszere, amelyet hamarosan kihirdet az egészségügyi miniszter.
Megszűnik a gyógyintézmények ideiglenes működési engedélye, így csak azok a kórházak, kórházi részlegek fogadhatnak majd betegeket, ahol megvannak az előírt tárgyi és személyi feltételek. A rendeletet azonban várhatóan jövő júliustól vezetik be, így addig haladékot kapnak a kórházak. Akik nem tudják pótolni a hiányt, nem fogadhatnak betegeket. Így osztályok, esetleg kórházak szűnhetnek meg, a betegek ellátását más, a feltételeknek megfelelő intézmények veszik át.
Az új szabályozást megelőzte az Országos Tisztiorvosi Hivatal felmérése, amelyből kiderült, hogy a minimálisan szükséges orvoslétszám országosan összességében elegendő, ám jelentős regionális különbségek vannak. Az ortopédia, a traumatológia, az általános csecsemő- és gyermekgyógyászat, valamint a pulmonológia területén azonban a jelenleginél több orvosra van szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.