BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tömegével vonják ki a gyógyszereket a magyar piacról

Csak az idén már majdnem másfélszáz gyógyszert vontak ki Magyarországon a társadalombiztosítási támogatásból a gyártók, miközben csaknem öt hónapja egyetlen új gyógyszer sem kapott támogatást, pedig több mint két tucat vár jelenleg is erre.

Jóllehet a kivont termékekbe ugyanannak a készítménynek az eltérő hatáserősségű és kiszerelésű formáját is beleszámolták, és a 3896 finanszírozott termékből csak 148-ról van szó, a végeredmény az, hogy ennyivel kevesebb orvosságot válthatnak ki receptre ma a betegek.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kapott tájékoztatás szerint a legtöbb tb-támogatott készítmény az idegrendszerre ható, a fertőzés elleni orvosságok, valamint a tápcsatorna gyógyszerei közül szűnt meg. De a támogatásból kivont orvosságok között vannak daganatos, immunhiányos és szív-érrendszeri betegek gyógyszerei is.

A gyógyszerkivonások megerősítik azokat a korábbi jelzéseket, melyek szerint a hazai nyomott árak miatt a gyártóknak nem éri meg sok termék magyarországi forgalmazása. Suhajda Attila, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatója nemrég lapunknak úgy nyilatkozott: „látni kell, hogy, ha egy bizonyos elvonási szint fölött a Magyarországhoz lojális vállalatvezetők sem tudják már a hátukat saját cégük vezetése felé tartani”. De hazai gyógyszervállalatok is eljuthatnak odáig, hogy gazdaságossági okokból beszüntetik egyes termékeik itthoni forgalmazását.

A Richter vezérigazgatója az origo.hu-nak nyilatkozott a következőképpen: „már most is van tíz olyan készítmény, amelyet ki kellett vonni a forgalomból, mert ráfizetéses lett volna az előállítása”. ””. Mint Bogsch Erik fogalmazott: „A gyógyszeripart két dolog sújtja: a termékek lemorzsolódása és az, hogy az új készítmények bevezetésénél lassul a befogadás és csökken az árszint.”

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.